Екстремно горещо беше и днес, 26 юли. Червен код за опасно високи температури беше обявен за седем области. На няколко места у нас температурите достигнаха до над 40 градуса.

В Русе беше измерена максимална температура от 42 градуса и това е най-високата температура за деня в страната, каза за БТА Боряна Маркова от НИМХ.

Температурен рекорд от 40,5 градуса бе регистриран и в Шумен, съобщи за БТА ръководителят на местната хидрометеорологична обсерватория Соня Койчева. На този ден най-топло преди е било през 2000 година, когато са отчетени 40,3 градуса. Температурата от 40,5 градуса е измерена в сряда в 17:00 часа, като половин час по-рано апаратурата на хидрометеорологична обсерватория в Шумен е отчела 39,9 градуса.

Максимална температура от 40 градуса е отчетена в Ловеч, във Велико Търново, Свищов, Разград, Силистра, Хасково и в Сандански.

Осем души са припаднали в горещините в Пловдив, информира bTV, позовавайки се на информация от Спешната помощ в града. Сред тях е и 93-годишна жена, която в 14:00 часа излязла на разходка. Най-младият пострадал е 37-годишна жена, която е колабирала. В Пловдив около 15:00 часа термометрите показва 37 градуса.

В Ямбол бе отчетена температура от 39 градуса на сянка, съобщи за БТА ръководителят на местната Хидрометеорологична обсерватория Стойка Башаева.

Измерените градуси са далеч от температурния рекорд за Ямбол. През 2000 г. на 5 юли в града са отчетени 44,4 градуса на сянка. През 2007 г. на 24 юли термометрите в града са показали 43 градуса. 

В София максималната температура беше 35 градуса, а вчера максималната температура в столицата достигна 38 градуса.

Пиене на повече вода, консумиране на леки храни и избягване на слънцето в най-горещите часове на деня са част от съветите на общопрактикуващия лекар д-р Гергана Николова за справяне с високите температури тези дни. В интервю за БТА тя заяви, че е използването на слънцезащитни продукти е необходимо през летните месеци. При изгарянето на кожата, освен че може да има болка и зачервяване, има и рискове от рак на кожата, каза д-р Николова. 

По думите ѝ мозъкът е органът, който най-лесно може да пострада от дехидратацията. Получава се главозамайване, проблеми с концентрацията, главоболие, гадене, повръщане, обясни д-р Николова. Най-голям риск от претопляне има при децата, каза още лекарката. Детският организъм не е съвършен, децата все още се развиват и при тях терморегулацията се нарушава много по-лесно и бързо, каза д-р Николова. 

От изключително значение е пациентите, които имат сърдечно-съдови заболявания, хипертония, ритъмни разстройства или са преживели инфаркти и инсулти, да внимават в топлите дни, да не излизат в часовете, когато е най-горещо, обясни личният лекар. По думите ѝ при топлото време кръвоносните съдове се разширяват, а това може да доведе до рязък спад на кръвното налягане или обратно – до рязкото му покачване. Риск има и за хората с диабет. Човек, когато се изпоти, губи телесна течност и по този начин може да се стигне до покачване на стойностите на кръвната захар в организма, обясни още общопрактикуващият лекар. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм