ООН заяви, че има ясни индикации за извършени престъпления срещу човечеството от военните в Мианмар след държавния преврат.
"Наистина успяхме да установим модел през последната година, който показва, че това са планирани, координирани, системни нападения; че има ясни признаци, че те са били равносилни на военни престъпления и престъпления срещу човечеството", заяви пред репортери в Женева говорителката на Службата на ООН за правата на човека Равина Шамдасани.
Международният дипломатически натиск и санкциите срещу военната хунта на Мианмар се засилват, откакто миналата година с преврат бе свален гражданският лидер Аун Сан Су Чжи.
Европейският съюз наложи целенасочени санкции на мианмарската армия, нейните лидери и юридически лица, а норвежкият телекомуникационен оператор продаде дела си в бирманска услуга за цифрови разплащания заради преврата.
Мианма - една година след военния преврат
Според местна мониторингова група повече от 1400 цивилни са били убити в резултат на репресиите на военните срещу инакомислещите, а в страната са се появили многобройни милиции.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
Следвайте ни и в Инстаграм