Текстът е на Габриела Големанска, БТА
С пусти улици и затворени магазини Мианма отбелязва първата годишнина от военния преврат, предаде Франс прес. Опозицията призова за така наречена мълчалива стачка в знак на протест срещу хунтата и в икономическата столица на Мианма - Янгон.
Преди година военните взеха властта, а тогавашната лидерка Аун Сан Су Чжи беше задържана и сега е под домашен арест на тайно място. Срещу нея бяха повдигнати редица обвинения. По някои от тях тя вече бе осъдена на до 6 години затвор. По други очаква присъда. Вчера, 31 януари, тя беше отново обвинена, този път за упражняване на натиск върху избирателната комисия по време на парламентарните избори през 2020 г. Тогава нейната партия постигна голяма победа, което породи гнева на военните и стана повод за преврата им няколко месеца по-късно.
Бившата лидерка на Мианма беше осъдена на още четири години затвор
В последните 12 месеца Мианма е в хаос. В страната имаше протести, потушени със сила. Имаше и стачки като форма на гражданско неподчинение. Граждански милиции и етнически групировки се надигнаха срещу военните. Насилието, последвало преврата, накара стотици хиляди хора да избягат от домовете си.
В понеделник пратеничката на ООН за Мианма Ноулийн Хейзър призова за организирането на хуманитарна среща, на която да участват повечето от страните в конфликта в азиатската държава.
Протести в Мианма белязаха годишнината от въстанието срещу хунтата през 1988 г.
САЩ, Канада и Великобритания вчера наложиха нови финансови санкции на физически и юридически лица, свързани с хунтата в Мианма, припомнят световните агенции.
А външните министри на Австралия, Великобритания, Канада, Южна Корея и САЩ, както и ЕС призоваха международната общност да не изпраща оръжия и военни материали на хунтата в Мианма. Неправителствени организации призовават Съвета за сигурност на ООН да обяви международно оръжейно ембарго за тази страна.
Повече от 125 000 учители в Мианма са уволнени заради противопоставяне на преврата
Ръководителят на независимия разследващ механизъм за Мианма Никълъс Кумджиян каза, че ООН проверява информации, че хиляди хора са били убити в Мианма при обстоятелства, които могат да бъдат дефинирани като престъпления срещу човечеството или военни престъпления, предаде ДПА. Силите за сигурност освен това са задържали хиляди цивилни, като има достоверни сведения, че те са били подлагани на мъчения, сексуално насилие и са убивани в ареста.
На първи февруари военните управници на Мианма удължиха с шест месеца извънредното положение в страната, допълва ТАСС.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук