Процедурата за избор на главен прокурор, за която единствен кандидат бе изпълняващият функциите обвинител №1 Борислав Сарафов, бе прекратена. Решението взеха с пълно единодушие членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) на заседание на Пленума на кадровия орган, което беше свикано от новия правосъден министър Георги Георгиев.

Както “Дарик” писа кадровиците нямаха друг избор, освен да прекратят откритата по-рано от тях процедура, тъй като приетите преди около седмица промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ) им забраниха да провеждат избор на главен прокурор, тъй като са с изтекъл мандат. Така, на практика, възможността на Сарафов да оглави прокуратурата като титуляр, беше осуетена. Промените предвиждат и че, докато не бъдат избрани нови членове на кадровия орган от парламента и от съдебната власт, няма да има не само нов главен прокурор, но и нов председател на Върховния административен съд (ВАС). В момента начело на ВАС също е изпълняващ функциите - бившият шеф на съда Георги Чолаков.

Когато промените в ЗСВ се разглеждаха в парламентарната правна комисия, Георги Георгиев, който бе депутат от ГЕРБ преди да стане министър на правосъдието, гласува “против” предложението членовете с изтекъл мандат да не могат да избират “тримата големи” в съдебната власт. 

В пленарната зала обаче даде гласа си в подкрепа на промените, а пред членовете на ВСС на заседанието в четвъртък обясни промяната в действията си като гласуване в синхрон с политическата воля. Въпреки това подчерта, че текстът от закона “не се отличавал с правна изящност и прецизност”. Като министър на правосъдието Георгиев няма право на глас на заседанията на Пленума на ВСС.

Снимка: Правосъдният министър Георги Георгиев / БТАСнимка: БТА

Той обаче сметна за нужно да внесе малко яснота по отношение на правната терминология, която се използва сред политиците по отношение на процедурата за главен прокурор.

“Някои политици говорят за спиране на процедурата, това е невярно, заблуждаващо. Има разлика между спиране на процедура, защото, когато бъде спряна, тя може да продължи. Тази процедура трябва да бъде прекратена. Следваща може да бъде проведена от ВСС с избрани нови членове, съобразно изискванията на закона”, поясни Георги Георгиев пред журналисти преди началото на заседанието.

Снимка: Висш съдебен съвет / БТАСнимка: БТА

Иначе, Георгиев откри с кратко изказване първото заседание на Пленума, на което той като министър е председателстващ, като обяви своята готовност и тази на кабинета “Желязков” за законодателни промени. 

„Вие по-добре от мен знаете проблемите на съдебната система и имате опита за тяхното решаване. В мое лице и в лицето на кабинета на г-н Росен Желязков ще срещнете подкрепа за законодателни инициативи и за необходимите мерки от страна на изпълнителната власт, и за сезиране на законодателната власт, когато се налага, за да решаваме заедно проблемите на съдебната система“, каза Георгиев. 

Дарик

Според промените в ЗСВ изпълняващ функциите главен прокурор и временен председател на ВАС и Върховния касационен съд може да бъде прокурор или съдия не повече от шест месеца.