Законът забранява на жените да прекъсват бременността веднага след оплождането, освен в спешни медицински случаи или в случаи на изнасилване, кръвосмешение или сексуално насилие. Тогава абортът става наказуемо престъпление и позволява на частните лица да съдят тези, които го извършват или предизвикват "съзнателно", съобщава RaiNews.
"Трябва да забраним абортите", казва губернаторът Кевин Стит, който се е заел със забраната, след като тя е била одобрена от местния парламент миналата седмица.
Испания се готви да разреши абортите от 16-годишна възраст
По време на първия си мандат губернатор Стит обяснява:
"Обещах на народа на Оклахома, че като губернатор ще подписвам всеки законопроект в подкрепа на живота, който попадне на бюрото ми, и съм горд да изпълня това обещание днес".
Това е първият текст в страната, който прави практиката, резултат от дълги и тежки битки за граждански права след сексуалната революция от 1968 г., практически недостъпна.
Европа праща спешни контрацептиви за жертвите на изнасилвания в Украйна
Прекъсването на бременността отдавна е на дневен ред пред съдиите от Върховния съд, които могат да гласуват в полза на отмяната на историческото решение по делото "Роу срещу Уейд", с което от 1973 г. насам се легализират абортите през първото тримесечие на бременността в цялата страна.
Съдът ще отложи окончателното си решение за периода юни-юли, а Джо Байдън вече се обяви против това евентуално решение.
"Правото на избор на жената е фундаментално", заяви президентът на САЩ.
"Решението по делото "Роу срещу Уейд" не трябва да бъде отменяно", категоричен бе той.
Авторът на закона, републиканката Уенди Стърман, казва, че лекарите ще решават кои жени ще попадат в изключенията и че тези аборти ще се извършват в болници.
От друга страна, както "доставчиците" на аборти, така и активистите за правата на абортите предупреждават, че опитите да се докаже, че имат право на изключения, могат да се окажат трудни и дори опасни при някои обстоятелства.
Нов закон в Гватемала наказва с 10 години затвор за аборт
Законът, който влиза в сила незабавно, предвижда също така частни лица да могат да подават граждански искове с обезщетение до 10 000 долара срещу лица, за които се смята, че са отговорни за извършването или подпомагането на аборти. Въпреки това няма да е възможно да се съдят жени.
Американка забременя с второ дете, докато бе бременна с първото
Сред приетите преди това закони срещу абортите е влезлият в сила през август закон, който криминализира лекарите, извършващи аборти, с наказания до 10 години и глоби до 100 000 долара.
Откакто правото на прекъсване на бременност беше поставено под заплаха, стотици хиляди хора излязоха на протест в много градове в Щатите и особено във Вашингтон.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм