Световната икономика ще понесе следващата година по-тежък удар от предварително прогнозирания заради последиците от руската война в Украйна, заяви днес Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), предаде БГНЕС.
Спадът в еврозоната се задълбочава, засилват се опасенията от рецесия
В тревожен доклад, озаглавен "Плащайки цената на войната", базираната в Париж организация отбеляза, че конфликтът е засилил инфлационния натиск, докато разходите за живот и без това са се покачвали бързо.
"Епидемиите от Ковид-19 все още оказват влияние върху световната икономика, а растежът е засегнат и от повишаването на лихвените проценти, тъй като централните банки се борят да овладеят галопиращите цени", заяви ОИСР.
Ла Стампа: Европа е застрашена от „хлебен бунт“
"Редица показатели се влошиха, а перспективите за глобалния растеж се помрачиха", се казва в доклада.
През второто тримесечие на тази година световният растеж се забави и данните в много икономики "сега сочат продължителен период на слаб растеж", заяви ОИСР.
Организацията намали прогнозата си за растежа на световната икономика за 2023 г. до 2,2%, което е спад от 2,8% в предишната ѝ оценка през юни.
Рецесията в Германия
Перспективите за почти всички страни от Групата на 20-те най-големи икономики бяха намалени, с изключение на Турция, Индонезия и Великобритания, макар че за последната се предвижда нулев растеж.
Растежът в Съединените щати - най-голямата икономика в света, се очаква да се забави до 0,5 % през 2023 г.
Ядосани от високите сметки: германците заливат колцентровете с обаждания
Прогнозата за растежа на Китай, чиято икономика беше засегната от строгите ковид-ограничения, беше рязко намалена за тази година до 3,2 %, докато за 2023 г. е понижена леко до 4,7 %.
Очаква се Германия да навлезе в рецесия следващата година, като най-голямата европейска икономика вече се свива с 0,7 % - спад от 2,4 процентни пункта спрямо предишната прогноза.
Икономиката на страната е най-тежко засегнатата в Европа, тъй като разчита до голяма степен на руските доставки на природен газ, които Москва намали значително, предизвиквайки подозрение, че това е в отговор на западните санкции.
504 лева да е линията на бедност предлага НСТС
Еврозоната като цяло ще отбележи слаб ръст от 0,3%, което е рязко понижение от 1,6%.
ОИСР запази непроменена прогнозата си за глобалния растеж през 2022 г. на ниво от 3%, след като преди това я понижи.
За да подчертае въздействието на руската инвазия в Украйна, ОИСР заяви, че глобалното производство през 2023 г. сега се очаква да бъде с 2,8 трилиона долара по-ниско от предишната оценка преди конфликта през декември 2021 г.
Значителна несигурност
Войната доведе до рязко покачване на цените на енергията и хранителните продукти поради опасения за доставките, тъй като Русия е основен производител на нефт и газ, а Украйна е ключов износител на зърнени култури за страни от целия свят.
Инфлацията се покачваше още преди конфликта поради затрудненията в световната верига за доставки, след като страните излязоха от блокирането заради Ковид-19.
Повишават ли се реално заплатите у нас
"Последиците от войната и продължаващото въздействие на епидемиите от Covid-19 в някои части на света намалиха растежа и оказаха допълнителен натиск за повишаване на цените", заяви ОИСР.
"Инфлационният натиск става все по-широкообхватен, като по-високите енергийни, транспортни и други разходи се отразяват на цените", заяви тя.
ОИСР повиши прогнозата си за инфлацията в Г-20 до 8,2% за 2022 г. и 6,6% за следващата година.
Правителствата обявиха извънредни мерки, за да помогнат на домакинствата и предприятията да се справят с нарастващите разходи за живот.
Но фискалните мерки за компенсиране на енергийните разходи "бяха слабо насочени", заяви ОИСР.
Междувременно централните банки повишиха лихвените проценти - ход, необходим за укротяване на инфлацията, който обаче може да тласне икономиките към рецесия.
Затягането на паричната политика е "ключов фактор, който забавя глобалния растеж", смята ОИСР.
Организацията предупреди, че прогнозите за световната икономика са обвити в "значителна несигурност".
Нов рекорд: Годишната инфлация за август достигна 17.7%
По-сериозният недостиг на горива може да намали с още 1,25 процентни пункта икономиката на Европа през 2023 г. и с половин процентен пункт глобалния растеж.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Светлозара Сиракова: Родителите трябва да говорят за пари с децата си още на 4-годишна възраст
- 40% от българите не са прочели нито една книга в последната година
- Красен Станчев: Работещ парламент в предизборна кампания води до повече харчене на средства
- „Добавена стойност“: Какво ни казва Нобеловата награда за икономика?