
Нови огнища на шарка по дребните преживни животни. Най-засегнат от заразата е Пловдивският регион, предаде НОВА. Тя не е опасна за хората, но те и превозните средства могат да бъдат преносители. 11 са новите огнища, а 65 са засегнатите стопанства в цялата страна.
Едно от тях се намира в село Войсил. Неговата собственичка - Мария, която е животновъд от дълги години, обясни, че е забелязала за заболяването във фермата си в понеделник вечерта. "Веднага сигнализирах на лекуващия лекар, който отговаря за обекта и помолих за бърза реакция. Още във вторник сутринта беше подадено заявлението и в момента чакаме проби. Но имаме външни белези за шарката по животните. Най-вероятно ще бъдат евтанзирани", заяви тя. И подчерта, че за обезщетение не е питала и не знае какво ще се случи.

Съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев обясни, че шарката не е от сега в България. Първото огнище е било открито още миналата година. "Имаше между февруари и май едно затишие. Бяхме се успокоили, че вече е овладяна ситуацията. И изведнъж започна да ескалира".
Той подчерта, че подозренията са, че тази зараза е пренесена отвън. "Тоест разпространява се през влизане на външни лица в стопанстата. Ние сме ги идентифицирали. Говорим за транспортни средства, които трябва да бъдат на момента спрени".
Освен това проблем е и нелегалната търговия. "Продават се всякакви животни. Може да са внесени от чужбина, може да са откраднати, може да са болни. Освен този пазар, през нощта се разпространяват и животни. Возят се от една ферма в друга, в трета, в пета - и заразата се разпространява. Интересното е, че в случая това нещо се знае. Органите на МВР категорично са пас. И не правят нищо".
Караколев подчерта, че полицията трябва да предприеме действия срещу незаконната търговия с животни, подобни на тези с "нелегалните мигранти".
Стопаните, чийто стада ще бъдат евтаназирани заради шарката - ще получат обезщетение. При установено заболяване в обекта в срок до една седмица от констатиране на огнището, фермерите получават авансово по 200 лева. "Това е само една част от цялата компенсация, която те ще получат. За животни, които не са с изразена специална пророда, ще им бъдат дадени между 350 и 400 лева на животно. Тези, които са със селекционни стада - ще вземат между 550 и 600 лева на животно".