На улица "Спенсър" 550-558 в Западен Мелбърн, Австралия, осеметажна сграда ще бъде първата в страната офис сграда със "слънчева обвивка". Това ще отбележи повратен момент в строителната индустрия, съобщава „Гардиън”.
Австралия строи ветропарк за 1,45 милиарда долара
Офис сградата на стойност 40 млн. долара ще бъде оборудвана с 1182 слънчеви панела с дебелината на обикновена стъклена фасада.
Когато бъде завършена, тя ще осигурява достатъчно енергия, за да задоволи практически всичките си енергийни нужди без почти никакви текущи разходи за енергия. След няколко години сградата ще бъде и въглеродно неутрална, като по този начин ще послужи като ярък пример за перспективите за декарбонизация на строителната индустрия.
Как работи технологията "слънчева обвивка"?
В момента Crema Constructions изгражда проекта, създаден от архитекта от Мелбърн Пийт Кенън, чието откриване е планирано за средата на 2023 г. Брилянтната система за слънчева обвивка Skala е произведена от германската компания Avancis.
Skala използва "тънкослоен фотоволтаичен модул" на върха на мрежа, която прехвърля произведеното електричество към основното електрозахранване на сградата. Системата може да генерира 50 пъти повече енергия, отколкото обикновените фотоволтаични слънчеви системи на покрива, използвани в жилищни сгради.
След като бъде завършена, системата ще осигурява достатъчно енергия, за да задоволи енергийните нужди на почти цялата сграда, като същевременно ще спестява 77 тона CO2 всяка година. А с добавянето на допълнителни покривни панели се планира сградата със слънчева обвивка да няма почти никакви текущи разходи за енергия и след няколко години да бъде въглеродно неутрална.
Сграда с неутрални въглеродни емисии, която не разчита на компенсации
Проектирането на сградата е продиктувано от идеята за устойчиви строителни методи и устойчиво бъдеще на застроената среда.
Кенън заяви, че сградата ще изплати въглеродния си дълг, без да зависи от компенсации или други счетоводни мерки. "Тези неща са възможни, а фактът, че една сграда може да използва слънчевата светлина от собствената си „опаковка” звучи като нещо, за което сте мечтали или сте виждали в анимационен филм", обясни архитектът.
Байдън ще обяви временна отмяна на мита върху вноса на соларни панели в САЩ
Въпреки че Австралия е водеща сила в областта на слънчевата енергия, облицована с панели сгради досега не са били използвани в страната. Ето защо този проект ще помогне да се постави нов критерий за качество, след като соларните обвивки преминават през последния кръг от тестове, преди да бъдат одобрени за използване върху други сгради.
Соларни сгради по света
За Европа офис сградите, облицовани със соларни панели, не са нещо ново. Такава сграда има на улица "Милър" в Манчестър, Англия, която е изцяло покрита със соларни панели и от години произвежда енергия.
От другата страна на света, в Тайван, съществува и проектът Sun Rock, който планира да построи сграда, покрита със слънчеви панели, която може да генерира около 1 милион kWh енергия.
Междувременно се работи и по други устойчиви технологии, включващи прозрачни соларни панели, които биха могли да ни позволят да генерираме електроенергия от прозорците в офисите, домовете, покривите на автомобилите или дори смартфоните.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм