
Комисията по бюджет и финанси прие изменения в Закона за държавния бюджет и в Закона за приемане на еврото.
Определена беше сума за плащане по капиталовата програма на общините в размер на 1,6 млрд. лева, въпреки заявени проекти за плащания в размер на над 3 млрд. лева.
През Закона за приемане на еврото Министерският съвет получи правомощия, така че при необосновано вдигане на цени от страна на търговците правителството да има право да предприема мерки. Представителите на Министерството на финансите обаче не обясниха какви биха били тези правила и за какъв срок ще важат. Беше обяснено, че всеки търговец ще има право да обоснове поскъпването на определени стоки или услуги пред контролните органи.
КЗП и НАП пък ще могат да изискат от търговците информация за ценообразуването, и то на място, за да се определи дали поскъпването е обосновано, или не.
КЗП ще поддържа и интернет портал с информация за цените на храните на ежеседмична база.
Периодът, в който ще важат ограниченията за търговците, е от 8 август 2025 до 31 декември 2026 г., реши Комисията. От 8 август насам ще важи и правилото за двойно етикетиране, а на касовия бон трябвада бъде изписана цена в лева и евро, както и валутен курс (до 31 декември 2025 година).
Текстовете трябва да бъдат гласувани в пленарна зала, съобщи NOVA.

Още по темата
- Премиерът: Ще работим за приемане на промените в Закона за еврото до края на следващата седмица
- Правителството предлага промени в Закона за въвеждане на еврото в България
- Ивайло Мирчев: Очакваме атаки и по кмета Васил Терзиев
- Кристина Петкова, ПП-ДБ: От Пеевски ЗАВИСИ колко време Коцев ще е в АРЕСТА!