Общинска библиотека „Петър Матеев“ следва от години отворена политика на делови връзки с различни фондации, институции и частни лица. Това позволява културната институция да получава дарения от литература, която да е в полза на котленските читатели. Сред многобройните дарители, на които библиотечните служители изказват своята благодарност са Донка Василева Николова, д-р Бинка Попова-Русева, Стефан Дондев и Христина Николова.

От 2023 година д-р Бинка Попова-Русева е един от големите дарители на библиотека „Петър Матеев“ в Котел. От тогава досега тя е предоставила по три екземпляра от второ издание на книгата „Котел – крепост в Балкана” и от книгата „Деветдесет дни завой”.

„Деветдесет дни завой” е книжно издание, писано по спомените на автора ѝ Руси Стефанов Русев за работата на кабинета на Иван Багрянов. Другата книгата – „Котел – крепост в Балкана”, разказва за живота в Котел през XVIII, началото на XIX век, а в изданието е включен и допълнителен справочник за съвременното значение на чужди, непознати и остарели думи, характерни за котленския край. Благодарение на Бинка Русева книгата „Котел – крепост в Балкана” е налична и в книжните фондове на НЧ „Съгласие-напредък 1870”, СУ „Г. Ст. Раковски”, НУФИ „Филип Кутев”, НЧ „Единство 1970 „ с. Жеравна и др.

Друг дарител на библиотеката от 2023 година насам е Донка Василева Николова. Благодарение на нея, котленските читатели имат възможност да се запознаят с дванадесет съдби на хора от Котленския балкан след освобождението 1878 г. Историите могат да бъдат прочетени в двата екземпляра на книгата „Котел град история”, писани по спомени на Донка Ненкова Сивова (Николова) от Радка Николова и дарени от Донка Николова.

И последно, но не на последно място са даренията на Христина Николова и Стефан Дондев. Те са на историческа тематика и могат да бъдат намерени в заемната зала на библиотека „Петър Матеев”. Христина Николова дари на  библиотеката два екземпляра на историческия роман на Деню Чепилски „Кан Сюбиги Крум”, а Стефан Дондев дари второто издание на книгата "Георги Раковски и българите от Бесарабия, Одеса и Банат" от автора Никола Караиванов. Книгата описва миграцията на българите след Освобождението от 1841 до 1866 година и е издадена с финансовата подкрепа на Община Сливен и Фондация "Памет".