Работна среща за обсъждане на възможностите да бъде продължена дейността на Центъра за майчино и детско здраве се проведе в Областна администрация Сливен. Центърът работи от 2014 година и до 2020 г. е изцяло финансиран от УНИЦЕФ България. От 2020 г. Центърът се финансира основно по пилотен проект на Европейската комисия по новосъздадената програма „Европейска гаранция за детето“. Проектът приключва през месец март 2023 година. Затова основен фокус на днешната среща бяха както постигнатите до момента резултати, така и съществуващите възможности за продължение на пилотната практика, доказала своята значимост и ефективност.

Във форума днес, председателстван от заместник-областния управител Антоний Андонов, взеха участие народните представители от 21 сливенски избирателен район Хатидже Георгиева и Климент Шопов, Мария Златарева - програмен директор "Социална политика" в УНИЦЕФ България, Майя Грозданова – регионален координатор на УНИЦЕФ за областите Сливен и Стара Загора и ръководител на проекта, проф. Ружа Панчева от Факултета по обществено здраве на Медицински университет – Варна, директорът на Регионална здравна инспекция – Сливен д-р Николина Иванова, директорът на Районната здравноосигурителна каса Донка Вълева, директорът на Регионална дирекция за социално подпомагане Георги Вишнаров, заместник-кметовете на общините Сливен и Твърдица - Стоян Марков и Петко Ненов, експерти от общините Нова Загора и Котел и др.

Участниците в срещата бяха единодушни, че пилотният проект „Европейска гаранция за детето“ е запълнил една съществена празнота в предоставяните здравни и социални услуги за местната общност в област Сливен, осигурявайки патронажни грижи за бременни жени и деца от 0 до 3-годишна възраст, ранна диагностика и подкрепа за малки деца с увреждания и от най-уязвимите семейства. „През годините натрупахме опит и знания, развихме тези услуги, доказвайки тяхната полезност. Те са разпознаваеми във всички общини, населени места и квартали на област Сливен“, каза пред присъстващите г-жа Лилка Колева, ръководител на Центъра за майчино и детско здраве в Сливен, и подчерта, че проектът е създал модел на отлично взаимодействие между различни институции и структури, ангажирани с подобряване нивото на майчино и детско здравеопазване в региона. Професор Ружа Панчева изтъкна огромната мотивация на сливенския екип от акушерки, медицински сестри, социални работници и здравни медиатори, работили по проекта, и изключително бързите и качествени резултати, които те са постигнали. Тя съобщи още, че добрите практики, създадени в Сливен, вече се изучават и дават като пример в Медицинския университет във Варна. Програмният директор в УНИЦЕФ България Мария Златарева посочи, че на конференция, организирана от Европейската комисия по програма „Европейска гаранция за детето“, дейността на Центъра за майчино и детско здраве в Сливен е била презентирана като една от двете най-добри практики в компонент „Достъп до здравеопазване“. Затова е много важно постигнатото да бъде надградено, а не изоставено след финала на проекта на УНИЦЕФ, категорична бе тя. Всички участници декларираха своята висока оценка и подкрепа за реализирания в Сливен уникален модел на теренна работа, съчетана с гъвкави социални и медицински услуги, и своята убеденост, че той трябва да бъде мултиплициран във всички 28 области на страната под формата на държавно делегирана дейност.

Представителите на Варненския медицински университет презентираха два варианта за бъдещо финансиране на дейността – чрез надграждане на съществуващите здравно-консултативни центрове за майчино и детско здраве към големите общински и държавни болници през Министерство на здравеопазването или чрез разширяване пакета услуги, предлагани чрез Наредба N 9 в програмата „Детско здравеопазване“ на Националната здравноосигурителна каса. Според анализа на специалистите за ползите и рисковете, в краткосрочен план най-подходящо е осигуряването на услугата „Патронажна грижа“ чрез съществуващите болнични здравно-консултативни центрове, с финансиране от Здравното министерство по Националната програма за подобряване на майчиното и детското здраве 2021-2030 г. Това предложение тепърва ще се разглежда от компетентните институции. Но по време на презентацията стана ясно, че финансовият ресурс, необходим като начало за осъществяване на патронажните грижи, за цялата страна, би бил около 4 милиона лева.

В края на срещата сливенските депутати потвърдиха ангажимента си да придвижат концепцията за държавно финансиране на патронажната грижа за бременните и децата до 3-годишна възраст към Народното събрание.

"Удовлетворен съм, че се получи толкова емоционална дискусия, на толкова високо професионално ниво. Надявам се да имаме съвместен успех при осъществяването на тази изключително важна цел! Защото патронажната грижа ще бъде от огромна полза за всички млади семейства у нас. И защото всички български деца заслужават грижата на държавата", каза на финала на форума заместник-областният управител Антоний Андонов.

Чуйте: