Продължава „надцакването“ между американския президент Доналд Тръмп и останалия свят по темата за митата. Часове, след като републиканецът отложи тарифите с 90 дни, но не и тези за Китай, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на свой ред съобщи, че ЕС отлага също с три месеца влизането в действие на ответните мита за САЩ.

ЕС трябваше да обложи внос на стойност 21 млрд. евро, считано от вторник.

Искаме да дадем възможност за преговори. Приключваме с одобрението на европейските ответни мерки, за които в ЕС има силна подкрепа. Ако преговорите не бъдат задоволителни, нашите мерки ще влязат в сила. Всички възможности остават на масата“, добави Фон дер Лайен и настоя за ясни и предвидими условия за търговия.

Тази криза показа, че във времена на несигурност единният пазар е нашата котва на стабилност и устойчивост. Ще продължим да работим в защита на европейските потребители, работници и предприятия. Заедно европейците ще излязат по-силни от тази криза“, посочи още председателят на ЕК.

Реакциите

Закономерно, Уол Стрийт реагира на случващото се. Индексите скочиха с около 10% в сряда, след като Тръмп обяви паузата на някои от митата, които влязоха в сила часове по-рано. Търговската война обаче е само „на пауза“ предупреждават анализаторите.

От 2 април, когато Тръмп обяви, че ще наложи общи мита от 10% върху вноса и по-високи налози на около 60 страни, световният фондов пазар загуби повече от 10 трилиона долара капитализация.

Освен това американските държавни облигации и облигациите на редица други развити страни, които традиционно служат като убежище по време на кризи и съответно поскъпнаха миналата седмица, започнаха рязко да падат тази седмица. В резултат на това администрацията на Тръмп понесе двоен удар: срив на фондовия пазар и нарастващи разходи по заеми (в резултат на нарастващата доходност на държавните облигации, която се движи в обратна посока на цената).

Американският фондов пазар започна историческо изкачване след новината за паузата, при което капитализацията му нарасна с рекордните 5,1 трилиона долара за един ден на търговия.

От богати, още по-богати

Най-богатите хора в света видяха как нетната стойност на активите им отново скочи до небесата и така от богати, станаха още по-богати. Десетте най-заможни хора в света отбелязаха общ ръст от 135,33 млрд. долара на личното си богатство по време на търговията в сряда, според индекса на милиардерите на агенция Блумбърг.

Илон Мъск отчете най-големите печалби в рамките на деня, като рязкото поскъпване на акциите на Tesla с шокиращите над 22% в сряда обогати главният изпълнителен директор на компанията за електромобили с цели 35,9 млрд. долара. Неговото богатство вече се оценява на 326 млрд. долара, но все още е с цели 107 млрд. долара надолу от началото на годината с оглед поевтиняването на акциите на Tesla до преди дни с над 50% от техния ценови връх.