След края на масовото разпространение на коронавируса, обичайни вируси, познати от години на човечеството, се „държат странно“, според експерти, цитирани от CNBC. Причината е, че доскоро мерките срещу Ковид действаха като превенция и за останалите заболявания.
Това обаче води след себе си друг проблем – при ограничаване на обичайни заболявания като грип, шарки и др., колективният имунитет на обществото пада. Това е така, защото хората не се сблъскват с обичайните патогени толкова често.
Първи случай на маймунска шарка е потвърден в Румъния
„Наблюдаваме много нетипично поведение за голяма част от вирусите. С обикновения грип, например, никога не се е случвало епидемията да продължи до юни месец“, коментира д-р Скот Робъртс, директор в болницата в Йейл Ню Хейвън.
Друг проблем се оказва респираторният синцитиален вирус. Обикновено той се наблюдава най-често при деца, а симптомите му са подобни на грипните. В САЩ и Европа случаите скочиха миналото лято, а заболелите бяха значително повече в сравнение с предишни години.
Проф: Кантарджиев: Няма масово разпространение на маймунската шарка
Най-необичайно е поведението на маймунската шарка – болест, която доскоро е била разпространена само в някои части на Африка. Според центъра за контрол и превенция на заболяванията, в Съединените щати се разпространяват поне два варианта на заболяването. Световната здравна организация отбелязва, че хората с кожни обриви и температура е възможно да не са били засечени от здравната система в продължение на месеци, че дори и година
Според експерти при някои заболели вирусът протича по различен начин от вече познатото, като обичайните грипни тотално отсъстват.
Множество държави по света съобщиха за случаи на необичаен хепатит при децата. Една от причините за това би могло да бъде пропускането на ваксинации в ранна детска възраст, посочват експерти.
По време на пандемията, заради огромния брой заболели от Ковид, много семейства нямаха достъп до педиатриите, където се ваксинират най-малките
Според противници на тези твърдения единственото, което се е променило, е контролът върху инфекциозните заболявания. С появата на коронавируса и превенцията на заболяването световните здравни агенции засилиха наблюдението върху различните болести. Това може да обясни защо изведнъж засичаме повече случаи.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Д-р Красимир Шукерски от УМБАЛ „Свети Георги“: Как технологиите, социалните мрежи и физическата активност влияят върху здравето на мозъка
- Въпроса, който всички си задават - чули ли са се Путин и Тръмп?
- Полезни ли са фрешовете?
- Д-р Петя Баликова: Основното ни оръжие срещу рак на гърдата и рак на яйчниците са профилактичните прегледи