За съжаление, виждам все повече млади хора, които не знаят за историческите събития от Втората световна война. Нямат съзнание за жертвите, както и за цената, която са плащали, тези, които са спасявали евреите с риск за собствения си живот. Още по-лошото е, че не малка част от днешните ученици не се и интересуват от тези събития и ги пренебрегват“. Това сподели Барломей – един от историците, представител на превърналата се днес в музей фабрика на Оскар Шиндлер в Краков.  

Обект със съзнание: От фабриката на Оскар Шиндлер до списъка на човечността

Животът на главния герой на Томас Кинийли  и режисьорът Стивън Спилбърг, спасил около 1200 евреи по време на Холокоста привлича стотици туристи от цял свят. Присъствието на групи с ученици е почти ежедневие. Според Барломей, в съвремието ни е изключително важно именно младите хора да осъзнават риска да станат жертва на дезинформация, защото в новия технологичен свят това е мощно и опасно оръжие.

Полша: Едно пътуване в историята на евреите през очите на младите

Обект със съзнание: От фабриката на Оскар Шиндлер до списъка на човечността

Не всички млади хора обаче са без знания и мнение за ужасяващите събития от Втората световна война. Петима лауреати от международния литературен конкурс на центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“ успяха не само да посетят фабриката на Шиндлер, но и да видят в издълбаните имена на стотиците спасени евреи, смисълът на акта на спасението и неговите плодове във времето. По покана на Полския институт в София, отличените с награда за разказ с историческа и литературна стойност от конкурса - Кристиян Джамалов, Ясен Янев, Симеон Добрев, Йоана Стоянова и Полина Динчева посетиха историческите обекти в Полша, илюстриращи живота, културата, страданието и героизма.

Обект със съзнание: От фабриката на Оскар Шиндлер до списъка на човечността

В рамките на четири дни те посетиха най-значимите обекти носещи белега на Холокоста, но и тези, които разказват историята на полските евреи. От музея „Полин“, еврейското гето във Варшава, през бившия Дом за сираци на Януш Корчак, вилата-музей на Ян Жабински, комплексът от концентрационни лагери Аушвиц до центъра JСС в Краков, силно впечатление в българските младежи остави именно фабриката на Шиндлер.

Обект със съзнание: От фабриката на Оскар Шиндлер до списъка на човечността

Според 17-годишният Симеон Добрев от Математическата гимназия в Бургас, остава мистерия, как Оскар Шиндлер от човек, който мисли само за пари, започва да поставя на първо място хората.

Музеят дава уникалната възможност не само да се докоснеш да ежедневието на индустриалецът, но и до всичко, което представлява епохата, в която той е живял, събитията в Европа по това време и не на последно място, как дезинформацията се превръща в смъртоносно оръжие.

Любопитните факти са свързани с гетото във Варшава, политическата и икономическа обстановка в навечерието на войната, проследяват се личностите, публикациите, телевизионната пропаганда, а също и как благодарността на спасените евреи се превръща в много повече от арт инсталация и почит – от нея прозира самият живот със семействата и поколенията на спасените евреи.

Как един индустриалец на ръба на закона, който е обичал, както виното, така и парите, се преобръща до там, че става един от най-забележителните спасители – това според Бартломей може само да се предполага, но все още има живи свидетели, които предават спомена за „Праведника на света“.

Повече чуйте в звуковия файл от екскурзовода Бартломей /превод от полски – Милена Михайлова/ и Симеон Добрев: