Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Български фармацевтичен съюз (БФС) постигнаха съгласие за заплащането на аптеките за обработка на рецептите.

До консенсуса се е стигнало след поредица от срещи между ръководството на НЗОК и БФС, на които е договорено за всяко изписано в рецепта лекарство, което се изплаща от Здравната каса, фармацевтът да получава 15% от стойността му, но не повече от 25 лева за опаковка.

Споразумението влиза в сила със задна дата - 1 юли 2024 г.

“При възможността, която предвижда Наредба 4 - пациентът да взима лекарствените си продукти в различни аптеки, съответно, за аптеките, които изпълняват едно електронно предписание, частично, този механизъм е много по-справедлив", коментира председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов.

Той обясни, че от БФС са доволни от споразумението:

“Това гарантира устойчивост и предвидимост на средствата на здравната каса. Т.е., вече заплащането не зависи от това колко рецепти издава лекаря".

От своя страна изпълняващият длъжността управител на Здравната каса Момчил Мавров обяви, че по този начин ще се оптимизират разходите за изпълнение на рецепти, които се поемат от здравните ни осигуровки.

Напрежението между БФС и НЗОК възникна преди дни, когато представители на фармацевтичния бранш обявиха, че ще подадат предизвестия за прекратяване на работата си със Здравната каса.

Към момента аптеките взимат по 5 лв за обработка на рецепта, която обаче може да съдържа изписани до три лекарствени продукта, които се поемат от Здравната каса. В тези случаи фармацевтите печелят само от таксата за обработка, тъй като нямат право да начисляват надценка върху 100% реимбурсираните медикаменти.

Председателят на фармацевтичния съюз изрази увереност, че след споразумението собствениците на аптеки, които са подали предизвестия за прекратяване на работата си със Здравната каса, ще ги оттеглят.