Слаба оценка на ученик в 9. клас по география, която се превърна в публичен спор, стигнал до политическа намеса в ръководството на Националната природо-математическа гимназия “Акад. Любомир Чакалов” (НПМГ). История, разказана от две различни гледни точки. Едната е на майката на момчето, получило двойка за срока по география - Ани Кирилова, която заедно с партия “Възраждане” твърди, че се прокрадва “джендър пропаганда” в образованието,а другата е позицията на ръководството на НПМГ, която застава зад преподавателя, оставил на поправителен изпит ученика.
Началото на конфликта според позицията на НПМГ
Напрежението между майката Ани Кирилова и НПМГ започва през учебната 2022/2023 г., когато Кирилова отправя поредица от критики към преподавателите по философия и българския език и литература, които не поставят очакваните от нея оценки. Тя поддържала тезата, че синът ѝ е в това училище заради математиката и всички други предмети са маловажни. Тогава ръководството на учебното заведение организира среща, в която обаче не постигат успех, който да удовлетвори двете страни. Оплакванията по различни казуси продължават. От училището казват в своя позиция, че многократно се е случвало Кирилова да изпраща имейли денонощно до някои учители, заради което замесените преподаватели са се свързали и с училищния психолог.
Учебната 2023/2024 г. отново започва с оплакване на Кирилова, че синът ѝ има успех отличен 5,64, а не получава стипендия. Отговорено ѝ е, че стипендия се получава за „образователни резултати“, а не просто за „отличен успех“.
Тогава Кирилова застава зад позицията, че всичко, което се случва впоследствие е заговор от страна на НПМГ да се „отърве“ от сина ѝ.
Слабата оценка, заради която казусът става публичен
Слабите оценки по география на Росен са и причината конфликата да стане публичен. Момчето завършва първия срок за учебната 2023/24 със слаб две по този предмет. Майката обаче е убедена, че тази оценка не е на база знания, а се дължи на отказа на Росен да направи самостоятелна работа, свързана с Истанбулската конвенция.
Учителят по география и икономика Даниел Христов е дал задача на учениците, с която да съставят мнение дали конвенцията е заплаха за традиционното българско семейство и да го защитят си пред класа.
“От 7 ученици, които са изпълнили задачата, 5 са против конвенцията. Въпреки това получават оценка отличен 6, тъй като са изпълнили критериите за оценяване на самостоятелната работа”, подчертават от НПМГ в позицията си по случая.
Ученикът не е писал по темата и Кирилова е категорична, че това е причината за двойката. От НПМГ уточнват, че и преди това той е имал една слаба оценка, а след това е отказал да я поправи, въпреки че е имал такава възможност.
Момчето не посещава часовете по география целия втори срок и не се явява на насрочените изпити и по този начин не могъл да бъде оформен за годината. От учебното заведение казват, че той е имал право на консултации, които също не е посещавал.
От позицията на училището става ясно още, че Ани Кирилова е обвинила учителя по георгафия в педофилия и, че е влюбен в сина ѝ и му пише двойки, за да може да остава насаме с него по време на консултации. След това Христов завежда дело срещу жената за клевета. След това Софийският районен съд оправда Кирилова.
Ученикът може да се яви и на поправителни изпити през септември 2024 г. Прави го, но не успява да ги издържи и се налага да повтаря годината.
Намесата на “Възраждане”
НПМГ казват, че в историята се намесва и депутатът от “Възраждане” Ангел Янчев. В позицията на училището се посочва, че той се е обадил на директора на НПМГ малко, след като Кирилова научава, че синът ѝ не е успял да вземе втория поправителен изпит по география.
Народният представител се интересувал от резултата на Росен и скалата за оценяване, но отказал среща в училището.
“Г-н Янчев отказва среща в училище, за да му бъде представена гледната точка на училището, и намеква, че директорът има начини да реши проблема. Усещането на г-н Ушагелов е за оказване на натиск в тази посока”, пишат от НПМГ.
Във Facebook Янчев публикува текст, в който признава, че е звъннал на директора на учебното заведение, но допълва, че му се е “обадил като на човек” и обвини училището че са “спестили информация”.
“Да, обадих се на директора му, за да му кажа, че от документ, който ми е предоставен се вижда, че е насрочил поправителен изпит на ученик, който по същото време има учебен час по биология и здравно образование. И той провери, увери се, че съм прав и благодари. Но в становището го е спестил”, пише той.
Народният представител е категоричен, че в НПМГ има очевиден проблем.
В ефира на Дарик лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов коментира, че “политиката няма място в училище”. Той обвини ръководството на НПМГ, че се включва в предизборната кампания и подчерта, че Истанбулската конвенция (заради която възниква спора за оценката на Росен) няма нищо общо с предмета география и учителят няма право да дава подобни задания на учениците.
Гражданската позиция на Кирилова
В позицията на НПМГ се посочва, че Ани Кирилова работи като ясновидка. Това се потвърждава и от нейния служебен сайт, който предлага услуги като ясновидство, нумерология, ритуали и още.
Освен това тя има и Youtube канал, в който коментира различни теми - от магия до политика. Съдържанието, което публикува включва и коментари по обществени въпроси.
Още по темата
- Костадинов: В България една голяма част осъжда корупцията не по принципни съображения, а защото не участва в нея
- Ученик извади богоявленския кръст в Димитровград
- “За разцвета на България”: “Възраждане” били готови да съставят кабинет
- Ученик от ППМГ – Враца стана първи в национално състезание по програмиране