Кметът на община Видин д-р Цветан Ценков се запозна на терен с резултатите от проучването на Античния римски град Бонония на територията на жилищния квартал "Калето". Брифинг в края на настоящия археологически сезон 2024 дадоха ръководителят на разкопките доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей (НАИМ) към Българската академия на науките (БАН) и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история проф. д.и.н. Николай Овчаров.

Нови разкрития при археологическите разкопки на Антична Бонония

В началото доцент Димитров обобщи постигнатото до момента и постави акцент на уникалните открития като крепостни зидове на укрепленията с дебелина 4 метра и многоъгълните отбранителни кули с диаметър 25 метра, както и на намерените артефакти като монети, оръжия, керамика и предмети на бита от няколко културни пласта на 5 – 6 метра дълбочина спрямо нивото на съвременния град Видин.

Професор Николай Овчаров представи нови научни факти и разкрития, които подкрепят хипотезата на професорите Пламен Павлов и Иван Тютюнджиев, че Видинското царство е просъществувало до по-късен период от този, който ни е познат от историята, а именно – не до 1396 година с пленяването и гибелта на цар Иван Срацимир, а до 1421 – 1422 година, когато начело е бил неговия син Константин. В тази посока сочи фактът, че в историческия интервал от време 1396 – 1422 година при археологическите разкопки на Антична Бонония, в Средновековния пласт не са открити османски монети, сечени по времето на управлението на султаните Баязид и Мехмед I Челеби. Такива са открити вече от периода след 1420 година, по времето на султан Мурад II и след това. Установено е и значително наличие на монети от различните периоди на монетосечене на цар Иван Срацимир, както и на няколко влашки воеводи.

„Видин има много богата история. Археологическите разкопки са „локомотива“ на културно-историческия туризъм, а вашия град определено има много за показване“ – каза в заключение проф. Николай Овчаров.

Нови разкрития при археологическите разкопки на Антична Бонония

Видинският градоначалник Цветан Ценков изрази благодарността си към екипа на археолозите за положения труд през последните няколко години, за значимите открития, както и за ангажираността им в популяризирането на културно-историческото ни наследство. Той съобщи, че с подкрепата на община Видин проучванията ще продължат и в съседните няколко парцела непосредствено зад Професионалната гимназия по туризъм (ПГТ) „Михалаки Георгиев“; предвижда се изследване и на северната стена на крепостта Баба Вида. „Необходимо е създаването на Единен туристически продукт, който да е резултат от сътрудничеството на всички общини в региона“, заяви д-р Ценков.

Продължаването на проучванията, реставрацията, социализацията и експонирането на археологическите паметници ще се реализира в бъдеще и посредством разработване на проекти с европейско финансиране.