В страната е установен случай на вариант на „Омикрон“ на Ковид-19, наблюдаван с повишено внимание от Световната здравна организация (СЗО). Това съобщиха от Националния център по заразни и паразитни болести. Вариантът е XBB.1.5 и е установен в София.
Има ли пост-COVID-синдром и как ни се отразява?
СЗО наблюдава този вариант заради неговия потенциал за ускорено разпространение и намалена неутрализация от ваксинален и естествен имунитет от предишните варианти на SARS-CoV-2, посочиха от Центъра. Пациентът е на домашно лечение.
Чрез целогеномно секвениране от ново поколение са анализирани 87 клинични проби със SARS-CoV-2, като пробите са взети от пациенти с Ковид в периода 9 декември 2022 г. – 11 януари 2023 г.. Изпратени са от 14 различни лечебни заведения от 10 области на страната. При всички клинични проби е установен вирусен вариант „Омикрон“.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- „Прогресивна България” се отказа от предложението си за актуализиране на пенсиите без COVID добавката
- Мартин Димитров: Вкарват ни в дългова спирала
- Деница Сачева: Премахването на ковид добавките се равнява на шест плащания по договора с „Боташ“
- По вариант 6 ще работят зрелостниците на втората матура по професионална квалификация