За един свят без атомни оръжия. Това е изводът, който можем да извадим от тазгодишната церемония за връчване на Нобела за мир. Призът бе връчен на японската организация „Нихон Хиданкьо“. Тя е съставена от японци, оцелели след ядрените бомбардировки над Хирошима и Нагасаки в края на Втората световна война. Движението е известно и като „Хибакуша“:

„Хибакуша получават наградата за мир за усилията си за постигане на свят без ядрени оръжия и за това, че показаха чрез свидетелски разкази, че ядрени оръжия не трябва да се използват никога повече“, отбеляза Нобеловият комитет в Стокхолм.

Председателят на Нобеловия комитет Йоерген Ватне Фриднес заяви, че групата е „допринесла значително за установяването на ядреното табу“. Една от най-престижните награди в света се връчва именно на „Нихон Хиданкьо“ в контекста на две войни – тази в Украйна, където президентът Владимир Путин периодично говори за употреба на ядрено оръжие, и тази в Близкия изток – където беше въвлечен и Иран, който от години се бори да се превърне в ядрена сила.

дарик

Би Би Си посочва, че решението за награждаване на „Нихон Хиданкьо“ означава, че Нобеловият комитет се е отказал от по-спорни кандидатури за наградата за мир. Широко разпространени бяха спекулациите, че за наградата се обсъжда възможността за присъждане на агенцията на ООН за подпомагане на палестинците - UNWRA.

Друг спряган кандидат за наградата беше Международният съд. Основният съдебен орган на ООН в момента разглежда твърденията, че Израел е извършил геноцид в Газа, и вече излезе с изявление, в което призовава израелските власти да се въздържат от геноцидни действия.

Миналогодишният призьор беше иранската активистка за правата на човека Наргес Мохамади, която беше отличена за работата си в борбата срещу потисничеството на жените в Иран.