"През 2021 г. започнахме нашата иновативна програма в Бургас с 40 души, днес те са 120. Но в списъка на чакащите да се запишат са близо още 100 души. За жалост мястото, в което засега ги посрещаме е ограничено и нямаме как да приемаме на този етап още хора". Това споделиха в студиото на Дарик Бургас, Петя Кирилова и Антонио Перез от фондация „Невроезикова превенция срещу Деменции“.

Бургас е първата Община в България, която дава шанс на терапевтичната програма за когнитивни превенции на мозъка и поддържане на младостта на ума. 

"Започнахме преди година в Бургас и благодарим на Общинска администрация, че прегърна проекта в помощ не само на възрастните, но и при хората, навлизащи 50 години. Това е времето, когато започваме да губим нервни връзки. Започва забавяне, което с времето прогресира. Ето защо е важно в този период да започне и когнитивната превенция – действията, които да помогнат на мозъка да се чувства активен и да ни служи. Ние във фондацията прилагаме ученето на испански език върху нашите посетители. Изучаването на чужд език на късна възраст е най-добрият механизъм за преактивиране на мозъка и изграждане на неврони вериги. Помагат и други упражнения с писане, възпроизвеждане, музика... Всичко, които сме въвели в нашата програма има за цел да направи процеса ефективен, но и приятен за нашите посетители", разказва Петя Кирилова. 

По думите й пандемията значително е усложнила ситуацията с изолацията, особено за по-възрастните хора и техните гледачи.

"Нашата програма не е полезна само за конкретните хора, а за цялото общество, защото помага на хората да са активни, здрави и пълноценни за останалите, вместо затворени в домовете си и на лекарства", допълвя тя. 

Фондацията работи в сътрудничество с невролог. Набляга и върху грижата за болногледачите. "Ние всеки ден се срещаме с хора, които обгрижват амбулаторно болни хора с деменция. Те са под опасно натоварване, което унищожава социалния им живот".

Поколенията заедно с обща кауза

„Искаме да сплотяваме поколенията. В тази насока вече успяхме да създадем контакт между учениците от Гимназията по туризъм в Бургас и нашите посетители. Сега направихме един социален Еразъм, който прави връзка между различните поколения. През изминалите 12 месеца, чрез Испано-български културен център „Естрея“ побратимихме общините Созопол и Перияна. И вече имаше делегации от двата града, които след посещения, започнаха нови проекти. Чрез практиката, която приложихме в Бургас с Гимназията събрахме младите хора и тези в зряла възраст в общи инициативи. Посетихме, заедно с тях и Малага, където по същия начин различните поколения създадоха приятелски връзки. Надяваме се това да продължи още по-ефективно и през 2023 година", сподели Антонио Перез. 

Рецепти за спомен 

Фондацията "Невроезикова превенция срещу деменциите" направи и конкурс "Рецепти за спомен". В него се включиха близо 400 души от цялата страна, а част от рецептите, които са изпратени са на повече от 100 години. Жури от възпитаници на гимназията по Туризъм в Бургас, а най-добрите рецепти скоро могат да бъдат част от книга. Това е друга амбициозна задача, която ще бъде стимул не само за работа с паметта, но и признание към историята на десетки български семейства. 

Повече за силата на подмладяването на ума и ползите за хората на различна възраст, чуйте от Петя Кирилова и Антонио Перез в звуковия файл: