Младежите имат проблем с пунктуацията. Само половината от отговорите им, свързани с нея, са верни. Те срещат сериозни затруднения също с правописа, както и с граматиката. Това показват изводите на кампанията за грамотност на платформата „Как се пише?” – „Животът няма „аУтокорект”. Организаторите уточниха, че по международните стандарти за езикови тестове тези проценти се равняват на оценка три по шестобалната система.
Идеята на кампанията е да се напомни на зрелостниците, че в живота няма автоматична коригираща програма – затова трябва да знаят и да умеят да се учат, сподели Доротея Николова, която е сред организаторите и е учител по български език и литература.
„Не случайно У-то в „аУтокорект” е с друг цвят и е по-голямо, защото се опитваме да насочим вниманието към това, че ние сме започнали да говорим различни езици. Всички ние, обществото в България, сме започнали да се сегментираме и помежду си все по-трудно да се разбираме. Например младежите използват думата „аутокорект”, а всъщност правилното според сегашната норма в българския език и систематичността на образуване на такъв тип съществителни, е „автокорект”, или дори „автокоректор”.“, каза тя.
От платформата за грамотност „Как се пише?” решават чрез социалните мрежи да провокират учениците да се упражняват. Но анализа на отговорите им показва, че липсва логическото мислене спрямо езика, добави Николова и разказа кое най-често се греши.
„Странни неща съм забелязала, странни за мен, че се бъркат. Например съгласуването, това е граматическа задача, съгласуването на местоименията „чийто”, „чиито” и „който”, „които” - правилното им съгласуване с думата, която поясняват по число. Много голяма трудност имат да научат предлозите в българския език, което е плашещо, защото предлозите са изключително важни за разбиране на смисъл и изграждане изобщо на логиката на връзката между думите, логическата връзка между думите“, отбеляза още тя.
Допускат се и много други грешки, като неправилна употреба на деепричастия или грешно изписване на чуждици. Според организаторите обаче тези резултати са отговорност на цялото общество и те могат да се променят, ако всички ние положим усилия за това.