
Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов нямало да подава оставка и върху него не бил оказван натиск. Това заяви самият той на брифинг пред журналисти.
Името на бившия енергиен министър от кабинета “Главчев” беше замесено в скандала около българския европрокурор Теодора Георгиева. Преди ден стана ясно, че администрацията на Лаура Кьовеши проверява делегирания ни обвинител, а самата тя уточни, че причината е самоотвод по дело за газохранилището в Чирен, по което обвинение трябвало да получи Малинов, който не се явил в Европрокуратурата на 24 март, а адвокатът му съобщил, че е в болница. Георгиева каза и че чувства застрашена от лидера на ДПС-НН Делян Пеевски.
Днес Малинов обясни, че не му е оказван никакъв натиск за реализацията на проекта от нито една политическа сила.
“Работил съм с всички политически сили и не знам защо е тази атака върху мен. Нямам информация от подизпълнители на договора за оказване на натиск върху тях”, каза директорът на "Булгартрансгаз”.

Той уточни, че се е явявал в Европрокуратурата в качеството на свидетел.
“Искам за разсея всякакви съмнения, че съм призоваван от Европрокуратурата. Миналата седмица в петък спешно постъпих в болница. Тази седмица в понеделник пратих информация в европрокуратурата, че съм болен. В сряда предоставих и служебна бележка от болницата. Днес сутринта входирах и допълнителни документи - болничен лист и епикриза, защото вчера бях изписан. Заявих категорично желание да съдействам по образуваната прокурорска преписка", каза Владимир Малинов.

Той изрази недоумение, че Европейската комисия продължава да подкрепя проекта, но и продължава проверката на българския делегиран прокурор.
Малинов каза още, че всички пари, предоставени от ЕК, са по сметките на дружеството. Те не са поискани обратно и са на наше разположение, уточни той.
“При провеждането на сондажа в Чирен няма извършени нарушения и още по-малко престъпления. Всички действия на "Булгартрансгаз" по договора и по окончателното му прекратяване са взети по надлежния ред и според българското законодателство. Договорът за сондажа беше обект на проверка на АДФИ и не са установени нарушения”, посочи още Малинов.

Той уточни, че няма изхарчени средства по договора, който е прекратен през октомври 2024 година, като са възстановени всички авансово дадени средства и са налични в дружеството. Авансовото плащане не е направено с парите на Европейската комисия. Те са платени от заем, получен от Българския енергиен холдинг, каза Малинов.
“До момента две от трите съставни части на проекта по разширяването на хранилището са въведени в експлоатация. На 25 март тази година компресорната и измервателната станция на хранилището също са въведени в експлоатация и това увеличава обема му от 550 млн. куб. метра на 650 млн. куб. метра. Има обществена поръчка за продължаване на сондажите, в която участват фирми от Европа и от САЩ и това показва доверието към нашето дружество и към проекта”, каза Малинов.
Още по темата
- Бившата жена на Пепи Еврото твърди, че е виждала Теодора Георгиева да взима пари в “Осемте джуджета”
- Енергийният министър за Чирен: Няма да позволя върху името на българската енергетика да се поставят етикети
- ПП пускат сигнал до европрокуратурата за натиск върху Теодора Георгиева
- “Голямото жури”: Пробита ли е европрокуратурата?