Разцеплението в парламентарната група на ДПС промени и политическата картина в Народното събрание. Движението вече не е втора по големина политическа сила и няма да получи втория мандат за съставяне на кабинет. Това коментира пред Дарик преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова. Тя обясни, че според Конституцията значение има моментната ситуация с числеността на парламентарните групи, без значение от резултата, който са получили на изборите.

“Президентът прави преценка кого да покани, за да участва като част от процедурата по сформиране на правителсвто, с оглед момента, към който ще се връчи мандат. Тъй като сме в хипотеза да бъде поканена втората по численост парламентарна група, президентът трябва да прегледа и да види в регистъра в момента коя е втората по численост парламентарна група, за да може тя да номинира кандидат”, посочи Киселова.

Тя обясни, че когато са провеждани консултациите за съставяне на кабинет при държавния глава числеността на парламентарната група е била друга и тогава ДПС са били втори.

“Сега обаче, защото са напуснали или са изключени някои народни представители, втората по численост парламентарна група става друга. Президентът трябва да се съобрази с тази промяна”, каза преподавателят по конституционно право.

Киселова допълни, че втората политическа сила, която вече е “Продължаваме промяната - Демократична България” (ПП-ДБ), трябва да номинират кандидат, на който президентът да връчи проучвателен мандат.