Най-малко трима души загинаха, а други петима са ранени при стрелба в училище в централната част на Филипините, съобщи полицията. Униформените все още не са установили мотива за нападението. То се случило около 9 ч. сутринта в Националната гимназия „Сан Хосе“ в град Таклобан, провинция Лейте.

„Ранените бяха незабавно транспортирани до близките медицински заведения за лечение“, се посочва в изявление на регионалната полиция.

Държавната телевизия PTV съобщи, че двама ученици били арестувани, като единият е задържан на мястото на престъплението. „Полицията на Филипините вече е задържала заподозрените. Те реагираха бързо“, заяви президентският говорител Клер Кастро, цитирана от АФП.

Припомняме, че през 2022 г. трима души, сред които бивш кмет на града, бяха убити при стрелба преди церемонията по дипломирането в университета „Атенео де Манила“ в столицата на Филипините. По-късно беше установено, че става дума за покушение, мотивирано от „лични причини“, пише БТА.

Законното притежание на оръжие е строго регулирано в тази югоизточна азиатска страна, но съществува голям черен пазар за огнестрелни оръжия.