Астрономите са открили най-голямата според тях експлозия, която някога е засичана, съобщават от Си Ен Ен.

Експлозията е повече от 10 пъти по-ярка от всички регистрирани експлозии на звезди - известни като свръхнови.

Досега тя е продължила повече от три години, много по-дълго от повечето свръхнови, които обикновено са видимо ярки само за няколко месеца.

„Вече всеки може да изследва Марс“: NASA пусна 3D интерактивна карта на Червената планета

Една от теориите е, че взривът е бил причинен, когато огромен облак газ е бил погълнат от черна дупка.

Светкавицата в небето е открита и регистрирана за първи път автоматично през 2020 г. от Центъра за преходни явления "Цвики" в Калифорния. Но едва година по-късно тя е засечена от астрономите, които преглеждат данните.

Те нарекоха събитието AT2021lwx. По онова време те го смятат за незабележително, тъй като не е имало данни за това на какво разстояние се намира и следователно не е било възможно да се изчисли неговата яркост.

Миналата година екип, ръководен от д-р Филип Уайзман от Университета в Саутхемптън, анализира светлината от събитието, което им позволява да изчислят разстоянието до него - 8 млрд. светлинни години. Д-р Уайзман описва момента, в който са установили яркостта на явлението.

Космическата надпревара не е глобална, а между щатите Колорадо и Алабама

"Помислихме си: "О, Боже мой, това е изключително!".

Екипът е бил напълно озадачен от това какво би могло да причини нещо толкова ярко. Според д-р Уайзман в научната литература няма нищо, което да обяснява нещо толкова ярко и продължило толкова дълго.

"Повечето свръхнови и приливни смущения продължават само няколко месеца, преди да избледнеят. За нещо, което да е ярко в продължение на две и повече години, това е много необичайно."

Неговата теория е, че експлозията е резултат от огромен облак газ, вероятно хиляди пъти по-голям от нашето Слънце, погълнат от свръхмасивна черна дупка.

Това би изпратило ударни вълни в космоса и би оставило прегряти остатъци от облака, обграждащи черната дупка, като гигантско пръстеновидно поничка.

Космосът на една ръка разстояние в София

Смята се, че всички галактики имат гигантски черни дупки в сърцето си. Д-р Уайзман вярва, че такива мощни експлозии биха могли да играят важна роля в това, което той описва като "извайване" на центъра на галактиките.

"Може да се окаже, че тези събития, макар и изключително редки, са толкова енергични, че са ключови процеси за това как се променят центровете на галактиките с течение на времето".

Според д-р Робърт Маси, който е заместник-изпълнителен директор на Кралското астрономическо дружество, сега предстои да се търсят още подобни огромни експлозии.

"Никога досега не сме виждали подобно нещо и със сигурност не в такъв мащаб", каза той пред BBC News.

"Бих се учудил, ако това е единственият подобен обект във Вселената".

Д-р Уайзман се надява да открие повече подобни събития с помощта на нови телескопи, които ще бъдат пуснати в експлоатация през следващите няколко години.

Китай ще използва почвата на Луната за изграждане на изследователска станция

Сега екипът се заема да събере повече данни за експлозията - наблюдава обекта в различни дължини на вълните, включително рентгенови лъчи, които биха могли да разкрият температурата на обекта и какви процеси може да се случват на повърхността. Освен това те ще извършат подобрени компютърни симулации, за да проверят дали те съответстват на теорията им за причините за експлозията.

Миналата година астрономите откриха най-ярката регистрирана експлозия - гама-изригване, известно като GRB 221009A, което продължи малко повече от десет часа. Въпреки че то беше по-ярко от AT2021lwx, продължи само част от времето, което означава, че експлозивната сила на взрива в AT2021lwx е била много по-голяма.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм