Рафаел Надал е шампионът в Australian Open през 2022 г. след исторически обрат срещу Даниил Медведев от 0:2 до 3:2 в инфарктен маратонски мач, продължил близо 5 часа и половина.

Световният №2 Даниил Медведев поведе с 2:0 сета и изглеждаше, че ще триумфира за втори път в кариерата си в турнири от Големия шлем. Матадора обаче не се отказа и успя да навакса своя пасив, като това е вторият в историята обрат от 0:2 до 3:2 сета във финал от Откритото първенство на Австралия.

Рафаел Надал - Даниил Медведев 3:2 (2:6, 6:7(5), 6:4, 6:4, 7:5)

Зрител нахлу на корта и прекъсна финала между Надал и Медведев (видео)

С триумфа си, Надал стана тенисистът с най-много спечелени трофеи от Големия шлем. Той изпревари Новак Джокович и Роджър Федерер и вече има 21 трофея от четирите най-големи турнира в света на тениса. Освен това, той е едва четвъртият тенисист с поне по два триумфа във всеки един от турнирите от Големия шлем, тъй като титлата му от Мелбърн е втора за него на Australian Open.

Драмата в мача на „Род Лейвър Арена" бе пълна, като сблъсъкът между Надал и Медведев стана вторият най-дълъг финал в историята на Големия шлем.

Първи сет

Двубоят започна трудно за „Матадора“, но той все пак все подаването си. След това, обаче, Медведев вдигна оборотите и бързо изравни. Руснакът бе близо до ранен пробив, но Надал спаси два брейк-бола и отново излезе напред в резултата с 2:1.

В останалата част от първия сет световният №2 успя да ограничи форхенда на Надал и на свой ред с добър сервис и плосък бекхенд успя да пробие и след това да не даде нито един гейм на противника си до края на сета, като два от пробивите му бяха на нула. Така за 42 минути игра Даниил Медведев излезе напред в резултата след 6:2.

Втори сет

Вторият сет бе коренно различен от първия, тъй като в него зрителите по трибуните в Мелбърн видяха най-добрия тенис и на двамата финалисти. В него испанецът осъществи пробив за 3:1, като в гейма бе и най-дългото разиграване в двубоя до момента (40 удара) и после бързо взе подаването дси на нула. Така изглеждаше, че той бързо ще изравни общия резултат.

Първият сервис на Надал обаче спря да бъде толкова опасен и руснакът върна пробива, за да стигне до 4:3. 35-годишният тенисист веднага след това записа втори пробив и сервира за спечелването на сета.

Димитров отпадна във втори кръг на Аустрелиън Оупън

Бекхендът на Медведев обаче отново се акитивизира в края на сета и успя да намали пасива си. Видя се, че непредизвиканите грешки и от двамата тенисисти зачестиха, вследствие на умората и напрежението. Така двамата взеха подаванията си и вкараха сета в тайбрек.

В него Надал излезе напред с 2:0 след минипробив, но той бе върнат от Медведев. Двамата смениха страните на корта при ново равенство – 3:3. След това Надал поведе с 5:3, но нервите на руснакът издържаха и той отново върна минипробива. Така световният №2 стигна до сетбол, при който с хубав минаващ удар стигна до 7:5 и така спечели и втория сет.

Трети сет

Инерцията на Надал от втория сет продължи и в третия, където противникът му вече не успяваше да взема толкова лесно сервис-геймовете си. Двамата все пак вземаха сервисите си и стигнаха до 4:4, когато Надал стигна до пробив. Последва гейм на нула и първи сет за Матадора в мача, с който резултата бе намален.

Четвърти сет

След като двамата взеха подаванията си, Надал стигна до пробив в третия гейм, но Медведев веднага го върна. Матадора обаче записа нов пробив и поведе с 3:2. Руснакът вече играеше по-нестабилно, а най-силното му оръжие – форхендът, спря да бъде толкова ефективен.

Освен това, световният №2 получи проблеми в лявото бедро и се наложи на корта да влиза физиотерапевт, който да се погрижи за състоянието на Даниил Медведев. Това се случи след третия сет.

Надал разкритикура Джокович

В шестия гейм Надал показа страхотния си тенис и с няколко деми волета от основната линия в приклекнало положение и после невероятно стоп воле за 4:2.

Руският тенисист отговори с гейм на нула. След няколко непредизвикани грешки на руснака, той пропусна шанс за пробив и Надал спечели гейма, като получи шанс да затвори сета при подаването на противника си. Началният удар на Медведев заработи тъкмо навреме и той спечели сервис-гейма. В следващото подаване, обаче, Надал бе безкомпромисен и изравни резултата в сетовете след гейм на нула.

Пети сет

В последния сет Медведев сервираше добре, но при разиграваниято допускаше грешки и това позволяваше на Надал да реализира преимуществото си. Двамата взеха първите си две подавания. В петия гейм се стигна до пробив. Надал показа много добра игра на форхенк и за пръв път в мача поведе в резултата (3:2). При следващото разиграване Матадора показа здрави нерви и материализира превъзходството си.

Испанецът продължи да е по-свеж и стигна до гейм за спечелването на турнира при 5:4. Тогава Медведев се събуди и върна пробива. Инерцията на Рафа Надал обаче му помогна да спечели следващите два гейма и така за втори път след 2009 г. да спечели титлата от Откритото първенство на Австралия.

След мача световният номер 2 Даниил Медведев заяви, че Надал е направил нещо невероятно. „Трудно е да се говори, след като си играл пет часа и си загубил. Поздравления Рафа, това, което направи днес бе невероятно. Не го казвах по време на мача, но след края го попитах "Не си ли уморен?". Битката ти с Новак и Роджър все още не е приключила, но поздравления за теб и екипа ти

Победителят Рафаел Надал от Откритото първенство в Австралия благодари на феновете си за подкрепата и сподели, че само преди месец и половина не е знаел дали отново ще може да играе тенис. „Това е един от най-емоционалните мачове в кариерата ми, да имам такава огромна подкрепа в тези три седмици ще остане с мен до края на живота ми, така че големи благодарности.“

Реакции в социалните мрежи след депортирането на Джокович

„Не мога да благодаря достатъчно на целия ми щаб, семейството ми, също и на тези, които не са тук. В тежките моменти вие бяхте до мен, за да ме подкрепяте. Без вас нищо от това нямаше да бъде възможно. Не искам да пропусна никой, който прави този турнир възможен. Преди месец и половина си мислех, че това може би ще е последният Аустрелиън Оупън, но сега съм пълен с енергия. Не мога да опиша емоциите си, но ще дам всичко от себе си, за да се върна тук“, допълни Надал.