Над 30% от учениците са правили опити да пушат цигари, а над 40% са запалили първата си цигара на 14-15 години. Такава статистика представи председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова на конференция в парламента, посветена на намаляването на разпространението и употребата на наркотици в страната.

Още от данните от проучване на Националния център по обществено здраве и анализи, които тя представи, сочеха, че пушачи са 27,9% от момичетата и 21,5% от момчетата, като тютюношушенето е значително разпространето в гимназиалната възраст между 15 и 19 години. Интензивни пушачи са 63,1% от момичетата и 51,3% от момчетата до 19-годишна възраст. Всеки 4-ти ученик у нас пък е изложен на пасивно пушене всеки ден.

Над 40% от учениците са запалили първата си цигара на 14-15 годиниСнимка: БТА

Числата показват също, че към момента на анкетирането над 10% от учениците употребяват електронни цигари, а почти 17% пушат наргиле достъпно в магазините и заведенията. Тенденция има и за постоянно намаляваща начална възраст на консумация на алкохол. Между 10 и 18 години данните казват, че 62,6% от анкетираните деца са опитвали алкохол като бира, вино или друг концентрат. Средната начална възраст на алкохолна консумация в България е 13 години. 

По думите на председателя на Народното събрание доц. Наталия Киселова ролята на семейството за формиране на навици у подрастващите да живеят здравословно, да имат отговорно отношение към своя живот и към здравето като ценност, е почти унищожена.

"Употребата на наркотични вещества, алкохол и тютюневи изделия с хора в по-ранна възраст трябва да кажем, че по-късно тези млади хора трябва да станат възрастни, а като станат възрастни – те са „пример” за своите деца, но те стават и болни възрастни. И това е проблем, който ще се отрази на здравната система. Свидетели сме за съжаление и на употреба на вещества, които са химически агенти и водят до фатални инциденти", каза Киселова. 

Снимка: БТАСнимка: БТА

По думите ѝ обаче пред младежите има и други заплахи.

"През 2024 г. в България са идентифицирани 36 нови психоактивни вещества, като докладваните вещества са с разнообразни физически данни – някои от тях са в прахообразна форма, други са течности, хранителни продукти като бомбони или кексчета, вейпове, течности за пушене, смоли", отбеляза тя, 

От около 5% през 2005 сме достигнали до 13% през последните 4 години на хората, употребили наркотици, като данните обхващат населението между 15 и 64-годишна възраст. Това поясни директорът на Националния център за обществено здраве и анализи проф. Пламен Димитров. 

Над 40% от учениците са запалили първата си цигара на 14-15 годиниСнимка: БТА

"Направихме също проучване. То включва причините, поради които е настъпила тази първа употреба на наркотично вещество. Интересни данни се получават. Водещата причина, това е от любопитство, да опитат нещо непознато – 63%. 35% - за удоволствие, да изпитат временен приятен ефект.  От скука, за разнообразие – мен лично този отоговор страшно ме... Как да ви кажа? Не го приемам. Значи 20% от населението нямат никакви други занимания и от скука просто употребяват наркотици. Тоест тези хора трябва да бъдат заети с нещо друго, да не им е скучно, обобщи проф. Димитров.