Днес на брифинг в Кюстендил бе представена дейността на институциите, прилагащи разпоредбите за защита от домашно насилие, информиране на обществото, за да проявява нетърпимост към явлението и възможностите за оказване на помощ на жертвите на насилие.

Главен инспектор Даниел Мазнев от ОДМВР, административният ръководител на Кюстендилския районен съд съдия Чавдар Тодоров, административният ръководител на Районна прокуратура Албена Разсолкова, директорът на Регионалната дирекция за социално подпомагане Радостина Васева, социалният работник от ЦОП „Света Петка“ Соня Стоянова представиха възможностите на институциите за защита, закрила и права, изразиха надежда, че жертвите на насилие ще имат повече информация как да сигнализират, към кого да се обърнат, за да не се задълбочава проблемът.

Главен инспектор Д. Мазнев подчерта, че кампанията се осъществява на базата на подписан  меморандум за сътрудничество между МВР и УНИЦЕФ. Издадени са информационни материали, които ще се стремим да стигнат до повече хора чрез районните полицейски инспектори и социалните служби. Той подчерта, че противодействието на домашното насилие и насилието, основано на пола е сред приоритетите в дейността на МВР. От началото на 2024 г. са утвърдени и нови Методически указания за работа на служителите в МВР по Закона за защита от домашно насилие. В периода 25 ноември – 10 декември институциите ще положат усилия за информиране на обществото какви са възможностите жертвите да получат помощ от МВР,   от правни екипи и социална закрила. Телефонът на Националното бюро за правна помощ е 0700 18 250, а телефонът на Националната телефонна линия за деца е 116 111.

Той съобщи,  че за деветмесечието на 2024 г в ОДМВР – Кюстендил, са постъпили за изпълнение и контрол 42 заповеди за незабавна защита и 36 за защита по ЗЗДН, за същия период на миналата година заповедите за незабавна защита и за защита са били с 16 по-малко. Жертви на домашно насилие, според издадените  ограничителни заповеди, са както жени, така и мъже. За  периода в ОДМВР са образувани 53 досъдебни производства за извършени престъпления в условията на домашно насилие, 24 от тях са за нарушаване на наложени ограничителни мерки по ЗЗДН. За деветмесечието на 2023 г. образуваните досъдебни производства са били 32, като 15 от тях са нарушаване на наложени ограничителни мерки. От началото на годината са обслужени 424 сигнала за домашно насилие/през 2023 г. са били 255/. При всички случаи на потърпевшите са разяснявани правата им по ЗЗДН.  

Прокурор Албена Разсолкова съобщи, че в  Районната прокуратура в Кюстендил за деветмесечието са наблюдавани 82 досъдебни производства и 69 преписки, като в тях са включени и досъдебни производства, които са от миналата година, а  Районната прокуратура в Кюстендил е привела в изпълнение десет присъди, постановена е била и една оправдателна. Три от присъдите са „лишаване от свобода“, една от които е ефективна, а останалите са с изпитателен срок от три години. Наложени са и четири глоби. 

Радостина Васева – директор на РДСП съобщи, че от  2010 година има подписано споразумение за сътрудничество между националните представители на органите по закрила на детето, които са определени в Закона, за работа по координационен механизъм за съдействие, при работа в случаи на деца -жертва на насилие и че от началото на годината са проведени 75 мултидисциплинарни срещи.

Най-често случаите на сигнали за насилие спрямо дете идват от майката – при тях  12 сигнала са  подадени от майката, като след тях като численост са такива, подадени от МВР, национална телефонна линия за деца, от роднина, от училище или социална услуга, а най-много от сигналите се отнасят до физическо насилие – 22.

Административният ръководител на  Районния съд в Кюстендил  съдия Чавдар Тодоров съобщи, че  от началото на годината до момента са постъпили 44 молби по Закона за защита от домашно насилие. За миналата година броят им е 39, а за 2022 -  49, и макар че превес имат сигналите от жени, има и един сигнал за вербално насилие от жена към бившия й съпруг.

Представителите на ЦОП „Света Петка“ съобщиха,  че предоставят юридическа, психологическа и социална помощ на жертвите на домашно насилие и с подкрепата на Общината очакват скоро тези им възможности да се надградят.