
Всяка година хората от Горно Церовене в община Монтана срещат лазарки в домовете си.
„ Така е било, така и ще бъде“, заричат се председателят на читалище „Еленко Ценов 1896“ Суска Динчова и секретарят Антоанета Тодорова. Те са силата на традицията в селото. Организират цялата дейност на самодейците и спазват обичаите на всички празници.
„Групата на лазарките се увеличава през последните няколко години, идват нови и нови момичета, разказва Тодорова. Разучаваме песните предварително, а от снощи кипи оживление, свиваме цветни венци и украсяваме кошниците“.
От заранта домакините са спретнали дворовете си.
Приготвили са лакомства, плодове, яйца и парички, и чакат лазарки. Те тръгват с песен от боровата градинка пред читалището. Обикалят първо трите смесени магазина на центъра, а след това пеят от къща на къща.
.Задължително влизат в дома на баба Василка, която на 94 години и е най-възрастната жена в село Горно Церовене. Тя ги чака с радостно вълнение, приготвила им е дарове и иска да се снима с тях.
С песни от врата на врата момичетата стигнат до черквата „Свето Възнесение“. Храмът е един от най-старите в община Монтана. Построен е през 1867 година и все още е действащ.
Отец Христодул ги посреща в божия дом и ги благославя. Той им разказва за чудото на нашият спасител Исус Христос възкресил на този ден Лазар от Витания и за това колко са важни традициите, за да пребъде българския народ.
И в колкото повече къщи влязат лазарките, толкова по-добра ще е годината за село Горно Церовене, затова момичетата въпреки студа продължават ритуала, докато стигнат и последната отворена врата.
Накрая ще се върнат в читалището да оставят част от даровете. Събраните пари ще послужат да нещо полезно. Благодарение на щедростта към коледарите децата от селото вече имат тенис маса в една от залите на читалището, уточнява председателя му Суска Динчова.
Със секретаря Антонета Тодорова вече са замисли да организират нов празник на занаятите. Надяват се да успеят за Петровден.