
На 6 км от Враца в китното село Костелево момичета от ДГ „Славейче“ и самодейците към Народно читалище" Отец Паисий - 1926г." пресъздадоха обичаят на момите на Лазаровден.
Облечени в народни носии те се хванаха на първото хоро в празничния ден на площада и въпреки дъжда, настроението беше радостно.
На Лазарова събота момичета на възраст между 6 и 12 години в празнично облекло обикалят домовете, играят ръченица и пеят песни за здраве, плодородие и женитба. Песните са обредни - за всеки член от семейството.
Защо сме се събрали в дъждовния априлски ден и какъв е празникът, отговоарят 8-годишните Никол и Михаела:
чуйте в прикачения звуков файл
Докато обикаляха из къщите и танцувха, нашите лазарки подскачаха високо, за да пораснат посевите и да е плодородна годината.
Ето как ни посрещнаха и домакините- леля Таня и Петя, в чиито домове децата пяха и танцуваха лазарски песни.
Лазаруването е древна моминска традиция, която е оцеляла през вековете. Млади, неомъжени момичета – лазарки – обличат празнични носии, сплитат венци от пролетни цветя и с песни и наричания гостуват по къщите, за да пожелаят на стопаните здраве, плодородие и благополучие.
В миналото нашите баби и дядовци са вярвали, че словото, изречено на този ден, има магическа сила. А дом,посетен от лазарки, ще е щастлив и благословен, както се пожелава в песните на лазарките.