Какво ни казват галопиращите цени на златото в един опасен свят? Това е въпросът, който проф. д-р Милен Балтов постави в началото на днешното издание на авторската си рубрика „Икономистът говори“.
„Само за периода от една година този „галоп“ в цената на златото е равен на 38 % покачване на стойността му и достигане до 2 800 долара за 1 тройунция злато, която е от порядъка на 34 грама“, сподели в ефира на Дарик водещият на рубриката „Икономистът говори“.
Нестандартни места за продажба на злато
Щандове за продажба на злато се настаняват на територията на Costco, бюджетна верига в САЩ, и на CU, верига за продажба на хранителни и всевъзможни други стоки в Южна Корея. „Лудостта е навсякъде“, казва проф. д-р Милен Балтов.
Не филмова измислица, а истинска „треска за злато“
„В Обединените арабски емирства годишно на глава от населението се купуват 5 и половина грама злато. Също толкова се купуват и в Хонгконг. В Швейцария годишно се купуват по 4 грама злато на глава от населението. В Турция статистиката сочи, че се купуват годишно по 2,2 грама злато. Доста по-скромно изглежда ситуацията в САЩ – около 0,6 грама. Германия, Китайската народна република, Индия, Русия, Британия купуват от порядъка на половин грама злато годишно“, съобщи ректорът на Бургаския свободен университет.
Има ли някой, който да не проявява интерес към златото?
По думите на проф. д-р Милен Балтов купуването на злато не е толкова масово в портфейлите на големите инвестиционни фондове. „Правилото е, че златото не произвежда доход само по себе си. Факт е, че в момента има неспокойствие в световен мащаб, но е и факт, че все още има значителни запаси от злато и няма гаранция, че тази луда златна треска ще продължи“.
Какво още каза в ефира на Дарик проф. д-р Милен Балтов, чуйте в звуковия файл:
Автор: Магдалена ДИНЕВА