"Не могат да се искат резултати без да има увеличение на заплатите”. Така вътрешният министър Даниел Митов защити предвиденото увеличение на заплатите в МВР като контрапункт на критиците, които смятат, че е недопустимо да скачат възнагражденията в най-критикувания сектор у нас - този на сигурността и обществения ред.

“Когато има увеличение на възнаграждението на полицията, служителите на МВР, тогава вече можем да искаме и много по-сериозна и отговорна работа. Не че до момента това не е било така”, каза още Митов.
Снимка: Даниел Митов / Архив

Той обясни, че след Консултативния съвет по национална сигурност ръководството на МВР се заело “много сериозно с борбата срещу трафика и разпространението на наркотични вещества”, като специално внимание се отделяло на училищата и периметъра около тях.
В края на февруари Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в Народното събрание прие законопроекта за държавния бюджет в частта бюджета на МВР, която предвижда основна заплата за полицай или пожарникар, която в момента е 1466 лв. да стане 2296 лв. Полицейски инспектор, държавен служител с висше образование, в областна дирекция на МВР пък ще получава 2804 лв., а новите основни заплати на ръководния състав ще варират от 3100 лв. до 5000 лв. за директор на Главна дирекция, докато сегашното възнаграждение е 3659 лв.
Още по темата
- КНСБ: Ако държавните служители започнат да плащат поетапно осигуровките си, да бъдат компенсирани с по-високи заплати
- Слагат таван на заплатите на шефовете на държавни фирми
- Румен Радев: Всички, които докараха дефицита до 7,5%, сега имат претенции да го направим 3%
- Мартин Димитров: Дефицитът може да бъде 2,6% през 2026 г. и 2,5% през 2027 г.