От 2021 г. насам Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух не отчита превишение на средногодишните норми на фини прахови частици в България. Това заяви зам.-министърът по околната среда и водите Ренета Колева и обобщи, че качеството на въздуха се подобрява заради предприетите мерки да бъдат заменени старите печки с електрически отоплителни уреди, осигуряването на екологични превозни средства за градския транспорт и действията по озеленяване на градската среда.
Снимки: Дарик
На брифинг в Изпълнителната агенция по околна среда бяха коментирани и отхвърлени твърденията, появили се през изминалата седмици, че се покрива лошото качество на въздуха, като се манипулират данните от измервателните станции. В свое проучване Медиапул публикува текст, според който с преместване на станциите на места с по-чист въздух се манипулира реалната картина за качеството на атмосферния въздух.
Случаят Пловдив
Зам.-министърът по околната среда и водите Ренета Колева беше категорична, че данните, подавани от измервателните станции не могат да бъдат манипулирани. Във връзка с обвиненията, че около станцията в Пловдив са засадени туи с цел плътното залесяване да не позволява на фините прахови частици във въздуха да достигат до измервателните уреди, тя заяви:
„Миналата седмица имаше пожар в Цалапица. Станцията, която е АИС „Каменица”, която е изключително отдалечена от мястото на пожара, регистрира превишение на фините прахови частици в периода, в който беше пожарът, въпреки мястото и критиката от страна на редица неправителствени организации и граждани, че тя не е подходяща, че мястото е изключително чисто. Не! Тя е там от 2007 и напротив – през годините е показвала в пъти повече превишения, отколкото на старото място.”
Въздухът в София
По отношение на казуса дали качеството на въздуха изведнъж се е подобрило и в София след преместването на измервателна станция от „Орлов мост” в двора на БАН в „Младост” заради строежа на метрото, Ренета Колева поясни защо това не е вярно:
„През 2015 година, когато тя е на „Орлов мост”, имаме 45 броя превишения. Когато бива преместена на новото място в „Младост” през 2016 г., имаме 42 броя превишения. Отново сме над допустимите и на новото място.”
Повдигнат беше и въпросът как се противодейства на горенето на различни видове битови отпадъци в някои квартали на столицата, което води до влошаване на качеството на въздуха. Директорът на РИОСВ – София Ирена Петкова каза, че за това трябва да се обърнем към други от отговорните институции.
„Конкретно за „Надежда” или за сигналите за изгаряния в софийските квартали, важно е да се знае, че най-бързо и отговорен орган е общината и съответните районни администрации. Нашият контрол е свързан основно с промишлените източници, както и с мерките по качеството на атмосферия въздух”, каза Петкова.
А зам.-министърът по околната среда Ренета Колева допълни, че са вложени около 1,5 млрд. лв. за осъществяване на мерки за подобряване на качеството на въздуха през последните години.
Чуйте подробностите в прикачения звуков файл.