Русия заяви, че използването на американски ракети с далечен обсег от страна на Украйна ще доведе до „подходящ и осезаем“ отговор. Подобно нападение на руска територия „би представлявало пряко участие на САЩ и техните сателити във военни действия срещу Русия“, се казва в изявление на външното министерство.
В неделя президентът Джо Байдън одобри използването на ракетите по цели в Русия - голяма промяна на политиката на САЩ два месеца преди да напусне Белия дом.
Не е ясно дали неговият наследник, новоизбраният президент Доналд Тръмп, е бил консултиран и дали ще се придържа към решението, след като обеща да сложи край на руско-украинската война в рамките на 24 часа.
Украйна разполага с американска тактическа ракетна система ATACMS (Army Tactical Missile System) с обсег на действие 300 км, както и с френски и британски ракети Storm Shadow с подобен обсег, но западните съюзници забраниха на Киев да нанася удари по Русия с тях, нещо, за което сега има зелена светлина.
Решението на Байдън да отмени това условие е важен момент във войната, която във вторник отбелязва своя ден 1000. По този повод и пред депутатите в Европейския парламент ще говори президентът Володимир Зеленски, който за пореден път ще поиска по-осезаема подкрепа.
Москва засили атаките срещу украинската инфраструктура през последните дни, тъй като страните изглежда са достигнали до патова ситуация на бойното поле. В бойните действия се включиха и войници от Северна Корея.
По непотвърдени данни Северна Корея може да изпрати до 100 000 войници, в допълнение към артилерия и други оръжия на своя съюзник в Курска област.
Украйна може първо да използва ракетите в Курск - всъщност според някои доклади САЩ може да са ограничили използването им там като сигнал към Северна Корея да спре да изпраща помощи на Русия и на самата Москва.
През септември руският лидер Владимир Путин заяви, че използването на такива ракети от страна на Украйна би означавало „пряко участие“ на страните от НАТО във войната. В понеделник говорителят на Путин заяви, че САЩ „наливат масло в огъня“.
Но Джон Финер, заместник-съветник по националната сигурност на САЩ, заяви, че Вашингтон е дал на руснаците „ясно да разберат, че ще отговорим“ - както на присъствието на севернокорейски сили, така и на „сериозната ескалация“ на руските въздушни атаки срещу инфраструктурата в цяла Украйна.
През уикенда се наблюдаваха интензивни руски атаки срещу електропреносната мрежа на Украйна, които доведоха до мащабни прекъсвания на електрозахранването. Няколко души бяха убити или ранени. В понеделник при руски удар в Одеса загинаха още 10 души, а близо 50 бяха ранени.
Междувременно в кулоарите на срещата на Г-20 в Рио де Жанейро френският президент Еманюел Макрон приветства решението на Съединените щати . По думите на Макрон това е „напълно правилна“ мярка от страна на Вашингтон и допълни, че тя е предизвикана от намесването на севернокорейски войници в конфликта.