Президентът на САЩ Джо Байдън даде зелена светлина на Украйна да използва ракети с голям обсег, доставени от САЩ, за да нанася удари по Русия, предаде Би Би Си.
Американски служител потвърдили пред Си Би Ес този ход на Байдън, който представлява сериозна промяна в политиката на САЩ.
В продължение на месеци президентът на Украйна Володимир Зеленски настояваше ограниченията за употреба на ракетите, известни като ATACMS, да бъдат отменени, което ще позволи на Киев да нанася удари извън собствените си граници.
В неделя Зеленски реагира на съобщенията, като заяви, че „такива неща не се обявяват, ракетите говорят сами за себе си“.
Руският президент Владимир Путин по-рано предупреди западните държави срещу подобна стъпка, като заяви, че тя би представлявала „пряко участие“ на НАТО във войната в Украйна.
Той все още не е коментирал съобщенията от неделя, въпреки че други високопоставени политици от Кремъл го определиха като сериозна ескалация.
Решението на Вашингтон за ATACMS е ограничено до защитата на украинските сили в руската област Курск, където Киев предприе изненадващо нахлуване през август.
На практика администрацията на Байдън заявява на Украйна, че ще подкрепи усилията ѝ да задържи малкото парче руска територия, което в момента окупира, като мощна разменна монета за евентуални бъдещи преговори.
Серхий Кузан, председател на базирания в Киев Украински център за сигурност и сътрудничество, заяви пред Би Би Си, че решението на Джо Байдън е „много важно“ за страната.
„Това не е нещо, което ще промени хода на войната, но мисля, че ще направи нашите сили по-равностойни“, коментира Кузан.
Севернокорейски войници на фронта
АТАКМС може да достигне до 300 км (186 мили). Неназовани американски официални лица заявиха пред „Ню Йорк Таймс“ и „Вашингтон Пост“, че одобрението на Байдън за използването от Украйна на ATACMS е дошло в отговор на решението на Русия да позволи на севернокорейски войници да се бият в Украйна.
Кузан заяви, че решението от неделя е дошло преди очакваното нападение на руски и корейски войски, целящо да изтласка украинските сили от руския регион Курск. Настъплението се очакваше до няколко дни.
По-рано Украйна беше изчислила, че в Курск има 11 000 севернокорейски войници.
Решението на президента Байдън също така най-накрая ще даде възможност на Великобритания и Франция да дадат на Украйна разрешение да използва ракети с голям обсег Storm Shadow на територията на Русия, посочва британската медия.
Великобритания и Франция все още не са отговорили на решението на Байдън.
Миналия месец Зеленски потвърди, че Украйна за първи път е използвала доставени от САЩ ракети с голям обсег, за да нанесе удари по руски цели в източната част на страната.
В продължение на месеци Украйна се бори да отблъсне руските войски, които бавно напредват в източната част на Донецка област към ключовия град Покровск - основен център за снабдяване на украинските сили.
Москва също така увеличи значително броя на ударите си с безпилотни самолети по Украйна. Според генералния щаб на Украйна през октомври са били извършени повече от 2000 - рекорден брой в хода на войната.
През нощта срещу събота Русия предприе това, което се смята за най-мащабното й координирано нападение от месеци насам, при което бяха убити най-малко 10 души. Според Зеленски са били изстреляни около 120 ракети и 90 безпилотни самолета.
Нападенията продължиха и в неделя вечерта, като представители на властите в област Суми - близо до руската граница - съобщиха за още осем убити, включително две деца, след като ракета удари жилищна сграда.
Руски официални лица в граничния регион Брянск съобщиха за атака на украински дрон в неделя вечерта, но заявиха, че отбраната им е свалила 26 дрона.
В продължение на месеци Украйна твърдеше, че нейните съюзници не са предоставили на страната достатъчно подкрепа, за да може тя да се защитава ефективно.
В последните минути
Джо Байдън, който ще напусне Белия дом през януари, се опитва да ускори предоставянето на допълнителна помощ за Украйна.
Съществуват опасения, че неговият наследник Доналд Тръмп ще забави или спре по-нататъшната подкрепа. Той определи военната подкрепа като изразходване на американските ресурси и даде знак, че ще прекрати войната, без да обясни как ще стане това.
Би Би Си припомня, че САЩ са най-големият доставчик на оръжие за Украйна. От началото на войната до края на юни 2024 г. те са доставили или са поели ангажимент да изпратят оръжия и оборудване на стойност 55,5 млрд. долара (41,5 млрд. паунда), по данни на Института за световна икономика в Кил, германска изследователска организация.
Още по темата
- Огнян Минчев: България е застрашена от ерозия на позицията си в евроатлантическия свят
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?
- Акцентите в годишната реч на Путин: Икономиката, Украйна и Сирия
- Главчев щял да призове Зеленски “да прояви разбиране” за споразумението с Украйна (ОБЗОР)