Монголия, член на Международния наказателен съд, не арестува руския президент Владимир Путин по време на посещението му в страната. През март 2023 г. съдът издаде международна заповед за арест на Путин, като той трябва да отговаря за военни престъпления. Още преди дни от Кремъл заявиха, че нямат притеснения от визитата и с право – както стана ясно по-късно.
Визитата на Путин постави Улан Батор между чука и наковалнята и това да избира между евентуални санкции и порицание от страна на държавите – членки на МНС и открита конфронтация с Москва, ако Путин бъде арестуван.
Съгласно Римския статут, учредителния договор на МНС, влязъл в сила през 2002 г., държавите - членки на МНС, са длъжни да задържат и предадат на съда всички лица, за които е издадена заповед за арест от МНС, ако те стъпят на тяхна територия.
Съдът обаче няма как да приложи това правило. Не е кристално ясно и какви ще са последиците за Монголия след отказа й за арест. Путин дори беше посрещнат с почетен караул при срещата му с президента Ухнаагин Хурелсух.
Говорителят на МНС Фади ел-Абдала заяви пред Би Би Си миналия петък, че Монголия има „задължението“ да се съобрази със заповедта за арест и заяви, че „в случай на липса на сътрудничество съдиите на МНС могат да направят констатация в този смисъл и да информират за това Асамблеята на държавите - страни по Конвенцията. След това Асамблеята може да предприеме всички мерки, които сметне за подходящи.“
Той обаче не уточни какви мерки могат да бъдат предприети и поясни, че МНС допуска някои изключения от правилото, като например когато дадена страна може да бъде принудена да „наруши договорно задължение“.
Международни правни експерти предупредиха в понеделник, че неизпълнението на задълженията на Монголия към МНС е много вероятно да има някакви последици, като някои от тях обсъждат възможността за съдебно преследване от страна на МНС.
Сътрудникът по въпросите на демокрацията в Центъра за анализ на европейската политика Елена Давликанова коментира, че Русия използва пътуването, за да се „подиграе с Международния наказателен съд“, като страната, която е икономически необлагодетелствана, е нарочно избрана за посещение, за да се изпита устойчивостта на Международния наказателен съд.
„Разбира се, Путин никога не би пътувал, ако имаше някакъв шанс за арест. Страната вече беше уверила Москва, че президентът няма да бъде задържан“, отбеляза тя в анализ в понеделник.
„Притисната между два мощни съседа - Русия и Китай, Монголия отдавна е ограничена в свободата си на маневриране, така че изборът на Путин е логичен“, смята експертът.
Монголия е географски и политически притисната между Русия и нейния непоколебим съюзник Китай. Малко вероятно е тя да провокира Кремъл, като арестува Путин. Въпреки това, ако не предприеме действия, всички 124 държави-членки на МНС са в правото си да наложат санкции на Монголия.
Тепърва магистратите в Хага следва да излязат с реакция на действията на Улан Батор.
Още по темата
- Путин: Изстреляната срещу Украйна балистична ракета е със среден обсег
- Инструктираха по телефона Мария Захарова да не коментира удара с междуконтиненталната ракета (ВИДЕО)
- Русия изстреля междуконтинентална балистична ракета срещу Украйна (ОБНОВЕНА)
- Работи ли нелегално руско консулство в централата на БСП във Варна?