Зад завесата

Перименопаузата е фаза, засягаща репродуктивните процеси. Този етап определено е важен, а сякаш не се говори достатъчно за него. В резултат жените изпитват страхове и нови усещания, върху които иначе би могло да се повлияе успешно. Тъй като нивата на естроген и прогестерон започват да намаляват, забременяването – когато е желано, лесно се превръща в сложен проект. С напредването на възрастта фертилитета започва да намалява и ако планирате подобна стъпка, ще се нуждаете от внимателното ръководство на акушер-гинеколог. По-важното е, че бременността по време на перименопаузата увеличава риска от някои усложнения.

Особености на перименопаузата

Перименопаузата води до намаляване нивата на естрогена и прогестерона, което причинява общите симптоми на менопаузата. Въпросните хормони регулират менструалния цикъл - процеса на подготовка и освобождаване на яйцеклетка за евентуално оплождане. Когато въпросните хормони намалеят, репродуктивният ви цикъл става по-непостоянен и овулацията се случва много по-рядко, отколкото преди. Но… двете чертички на теста могат да се появят – в случай че не сте на вълна ,,повече деца‘‘, не подценявайте ролята на методите за предпазване от нежелана бременност.

Рискове за бременност по време на перименопаузата

Бременността по време на перименопаузата често се класифицира като високорискова, като вероятността от усложнения – и за майката, и за бебето, се увеличава с напредването на възрастта. Забременяването по време на перименопаузата изисква стриктно внимание от страна на специализиран акушер-гинеколог, който да ви насочи към справяне с евентуалните  усложнения.

Рискове при бременност в перименопауза за майките

Гестационен диабет: Жените, които забременяват по време на перименопаузата, са изложени на по-висок риск от развитие на гестационен диабет. Това състояние се появява, когато организмът ви не може да произвежда достатъчно инсулин, за да се справи с повишените нива на кръвната захар по време на бременността. То може да доведе до усложнения като високо тегло, преждевременно раждане и повишен риск от развитие на диабет тип 2 по-късно в живота.

Прееклампсия: Прееклампсията е тежко състояние, което се характеризира с високо кръвно налягане и увреждане на органи като черния дроб и бъбреците. Обикновено се появява след 20-ата седмица от бременността и може да представлява значителен риск както за вас, така и за вашето бебе. Свързаните с възрастта промени в кръвоносните съдове и сърдечносъдовото здраве могат да доведат до усложнения като преждевременно раждане и отлепване на плацентата.

Спонтанен аборт: Рискът от спонтанен аборт се увеличава с възрастта, а при жените в перименопауза вероятността да се случи това е по-голяма. С намаляването на качеството на яйцеклетките хромозомните аномалии стават по-чести, което води до прекъсване на бременността, особено в ранните й етапи. От съществено значение е да провеждате редовни пренатални прегледи.

Рискове за плода

За вашето бебе рисковете включват хромозомни аномалии. Тези усложнения могат да доведат до дългосрочни здравословни проблеми и изискват специализирани медицински грижи. Предвид тези рискове е изключително важно да сте наясно с потенциалните предизвикателства и да потърсите цялостна пренатална грижа, ако обмисляте бременност по време на перименопауза.

Бременност по време на перименопауза: какво зависи от вас

·      Планирайте редовни пренатални прегледи

 Редовните пренатални прегледи са от съществено значение за проследяване на вашето здраве и развитието на бебето ви през бременността. Вашият акушер-гинеколог може да открие и отстрани потенциални проблеми на ранен етап, което ще помогне да се намали рискът от усложнения.

·      Поддържайте здравословен начин на живот

Консумирайте много плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, постни протеини и здравословни мазнини. Поддържането на физическа активност чрез умерени физически упражнения, като ходене или плуване, може да подобри работата на сърдечно-съдовата система, да регулира наддаването на тегло и да намали стреса. 

·      Дръжте под контрол хроничните си заболявания, ако имате такива

Например, ефективното регулиране на хипертонията и диабета по време на бременността е от решаващо значение. Правилното управление може да помогне за предотвратяване на усложнения като гестационен диабет и прееклампсия. Редовно следете кръвното си налягане и нивата на кръвната захар.

·      Приемайте пренатални витамини и добавки

Фолиевата киселина заема почетно място, тъй като помага за предотвратяване на дефекти на невралната тръба при развиващото се бебе. Бихте могли да приемате допълнителни добавки в зависимост от конкретните си нужди, като например - желязо, калций или витамин D, за поддържане на здравето на костите и цялостното състояние на организма – препоръчвам да се доверите на лекар за ясен и индивидуален план.

Да обобщим: Пременопаузата е периодът преди началото на симптомите на менопаузата - това е преходната фаза с променливи хормони и нередовен цикъл. Забременяването е възможно, но крие своите рискове, най-вече за здравето на плода.

Увеличава се процентът на младите жени, които се оказват с ранна менопауза и преждевременно изчерпан яйчников резерв. Моят призив е - бъдете ангажирани с грижата за своето здраве във всеки един аспект и не подценявайте силата на консултациите с правилните специалисти.