Митко Иванов за каузата „Старият Бургас“ и опазването на културно-историческото наследство на града
Митко Иванов се оттегля от политиката за да посвети повече време на приоритетните в професионално отношение области. Сред тях са историографската му дейност, творческите проекти и школата за млади художници, не на последно място обаче е обществената дейност, с която е известен. Опазването на културно-историческото наследство е на водещо място, защото е дългогодишна кауза. А по думите му, макар не пряко, това е тема, обвързана с политиката.
„Може би от 20 години опазването на културно-историческото наследство в Бургас е във фокуса на моето внимание, заедно с групата съмишленици, с която се обединяваме по конкретни казуси. И при много случаи неизбежно се стига до желязната врата на политическите решения. Без тях няма как да се стигне до ефективност в повечето случаи. Това беше и сред причините да вляза в политиката преди толкова време. И това, че сега се оттеглям от тази сфера, не означава се ще прекъсна контактите си и няма да търся варианти да се да се опази културното наследство на града, но чрез други надявам се по-успешни решения“, споделя Митко Иванов.
По думите му, със сантиментални реакции на публикациите на стари картички от миналото на града, няма как да се опази нищо. Писателят е администратор на две групи във „Фейсбук“ с хиляди последователи. Според него обаче активността в социалната мрежа не означава ефективност и гражданска позиция. „Ако ние любителите на Стария Бургас се заключим в тези онлайн общности, ще дадем ясен сигнал на разрушителите, че могат да продължат със своите планове. Правил съм частични опити, които са претърпявали логичен неуспех. Но свързването на любовта към стария Бургас, старата архитектура и спомени с опазването му, се оказа невъзможно“, споделя авторът на рубриката.
За него обаче удоволствието в процеса на работа в тази посока е достигането до информация или факти, които са били липсващи части в цялостна картина от историята на Бургас. „Всеки, който се е занимавал с исторически изследвания, попада на информация, която се явява като парче от пъзела. Но в този процес често не става въпрос за едно, а за много липсващи части. И това е причина на етап от работата да се стига до противоречия. Да си мислиш, че грешиш… Докато не откриеш крайъгълният камък и картината не стане ясна и подредена. Това са моментите, заради които си струват часовете труд“, разказва историографът.
За разликата между Старият Бургас и класическият Бургас, понятие въведено от Митко Иванов, за хармоничния ансамбъл от сгради през първата половина на 20 век, за рисковете цялостната богата на история и истории картина да се претопи и кои са критичните точки в Бургас, когато става дума за културно-историческо наследство, чуйте какво още каза Митко Иванов в звуковия файл: