Войски от ръководените от НАТО мироопазващи сили в Косово (КФОР) в сряда издигнаха бариери в северния град Звечан след сблъсъци с етнически сърби, предаде DW. Войниците обезопасиха периметъра на сградата с метални огради и прегради от бодлива тел.
Макрон: Косово носи отговорност за напрежението в страната
52-ма протестиращи бяха ранени, докато 30 войници от силите бяха ранени при сблъсъците в понеделник. Петима сърби са арестувани за участие в престрелката.
Сърбия постави страната в състояние на най-висока бойна готовност и изпрати войски на границата с Косово. Военният съюз на НАТО реши да изпрати 700 допълнителни войници след сблъсъците.
Ескалация в Косово: Ранени войници, арести, палки и батални сцени (видео и снимки)
Кореспондент на агенция Франс прес съобщи, че сръбски протестиращи в сряда са държали голямо сръбско знаме, което се простира на над 200 метра от кметството до центъра на Звечан. Три автомобила на косовската специална полиция остават паркирани пред кметството.
снимка: Getty Images
За какво са сблъсъците в Косово?
Сблъсъците избухват в понеделник, след като стотици сърби започват да се събират пред кметството на Звечан в многократни опити да превземат общински офиси. Протестиращите се противопоставят на поемането на длъжност от етнически албански кметове след местните избори, които бяха бойкотирани от повечето местни сърби. Изборите, проведени през април, имаха избирателна активност под 3,5% в Северно Косово, което е населено предимно с етнически сърби.
Много сърби в спорната територия също настояват за изтегляне от северните общини на косовската полиция. Косово обяви своята независимост от Сърбия през 2008 г. с албанско мнозинство, стъпка, която не беше призната от Белград. Сърбите са по-голямата част от населението в четири общини в северната част на Косово.
САЩ: Осъждаме действията на косовските власти
ЕС и САЩ критикуват „ескалацията“
Мирослав Лайчак, специалният представител на ЕС за диалога между Белград и Прищина, изрази съмнение относно легитимността на етническите албанци да превземат северните местни съвети в коментар за сръбската служба на DW.
„Тези новоизбрани кметове наистина изпълниха законовите критерии, но когато говорим за легитимност или представителство, тук, разбира се, има голяма въпросителна“, казва служителят на ЕС пред DW, посочвайки сръбския бойкот на местните избори.
Лайчак казва, че инцидентът представлява “ненужна“ и “нелогична“ ескалация, добавяйки, че преговорите вече са установили пътя към нормализиране на отношенията между Белград и Прищина.
Косово получи визова либерализация от ЕС
„Имаме споразумение, което никога преди не се е случвало, така че наистина трябва да се върнем към прилагането на това споразумение и нормализирането“, подчерта той. „Ясно е, че това може да бъде решено само политически, а това означава чрез съществуващ диалог“.
Междувременно държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен обвини правителството на премиера Албин Курти, че е “рязко и ненужно ескалирало напрежението“, като е назначило кметове етнически албанци в районите със сръбско мнозинство.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts