Земеделските производители ще получат обещаните 325 милиона лева по втория транш на Украинската помощ. Това съобщи в интервю за Дарик радио служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов. Той подчерта, че е направено всичко възможно още тази седмица да постъпят 200 милиона лева към стопаните. 

„Да, това факт! Сумите са вече по сметките на бенефициерите. Вторият транш на Украинската помощ ще бъде изплатен. Към днешна дата са разплатени 200 милиона лева по двете направления, а до края на месец ноември ще бъдат разплатени останалите 125 милиона лева. А гаранция, че това ще се случи, е именно решението на Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие” плюс нотификацията, която пуснахме към ЕК в Брюксел, която е в целият размер от 325 милиона лева. Земеделските производители не би трябвало да имат притеснения за остатъка от сумата, която имат право да получат”, коментира министър Тахов.

Той отбеляза, че е заявил искане към Министерството на финансите за осигуряване на пари за Украинската помощ и за 2025 година.  

„Вие знаете, че за изплащането на Украинската помощ е необходим т.нар. правен механизъм. А той е именно на база Регламента, който е на Европейската комисия за Украинската помощ, да бъде обявено на ниво Брюксел, че за следващата година ще продължават негативните последствия от войната на Русия срещу Украйна, и именно на база тази помощ като ликвидност дават разрешение на съответните държави да я бюджетират. Въпреки че към днешна дата нямаме тази правна рамка, аз, като министър на земеделието, съм пуснал искане към Министерството на финансите за осигуряване в пълен размер на два транша за следващата 2025 година”, обясни Тахов.

Той подчерта, че изплащането на средствата по двата транша за тази година е било трудно изпитание за него и екипа му, защото парите не са били заделени в държавния бюджет. 

Министърът заяви, че той и екипът му работят по законодателни инициативи. Сред тях е и ключовият Закон за браншовите организации и Аграрната камара. 

„Аз ще бъда по-радостен, когато повечето представители на браншовите организации имат еднакво мнение откъм законодателна база именно по всички закони, за които говорим. Получава се така, че предложенията, които постъпват при нас, за един и същи закон, понякога са диаметрално се различават. И се оказва, че трябва да играем ролята на медиатор, а на мен не ми се иска да е така. Аз искам да виждам един обединен земеделски бранш с един обединени искания, които да залегнат законодателно и да бъдат нормативната база, от която ще се развива земеделието. Към днешна дата това го няма”, каза още Тахов.

В Агросвят гостува и с основателя на Зърнената академия Петър Димитров.

Какви са тенденциите на пазара и какво ще чуят земеделските производите на тазгодишното издание?

Чуйте цялото предаване в прикачения звуков.