„Антисемитизмът не е болест, от която боледуват само евреите – той е заплаха за цялото човечество. В последните години ставаме свидетели на смърт, на все по-голяма ескалация на военни конфликти… Човешкият живот започна да губи своята стойност. Преди не можех да си представя, че отново ще стана свидетел на война в Европа“. Това каза Алберта Алкалай – председател на Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“ по време на откриването на Международната конференция „Младежи за толерантност: Методи и добри практики в борбата с антисемитизма и езика на омразата”. Форумът се проведе в експоцентър „Флора“ в Бургас и в него взеха участие лидери от държавни и неправителствени организации и представители на дипломатически мисии у нас.
Организатор на събитието е Център „Алеф” и Института по образователни технологии към Националния съвет за научни изследвания в Генуа, Италия. Целта е предоставяне на платформа за международен обмен на добри практики за противодействие на съвременния антисемитизъм, ксенофобията и езика на омразата сред младите хора, както и популяризиране на инициативи за опазване на историческата памет за Холокоста.
Участие във форума по време на първия ден взеха областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова, представители на местни и национални институции, работещи срещу антисемитизма и ксенофобията в България, представители на различни дипломатически мисии у нас, граждански организации, младежи – лауреати на ежегодния Международен литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, активисти от Института по образователни технологии в Генуа, Италия, ученици от 134 СОУ „Димчо Дебелянов” Орт - София, Английска езикова гимназия „Гео Милев”, Професионална гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров”, доц. д-р Румяна Маринова-Христиди, ръководител катедра „Хебраистика“ в СУ „Св. Климент Охридски” и Стефания Манка, директор на Института по образователни технологии към Националния съвет за научни изследвания в Генуа, Италия.
„Темата за антисемитизма е с дълбоки исторически корени. Тя е болезнена и срамна за човечеството. Живеем в силно фрагментирано общество, където отчуждението и неприемането на другия е силно изразено. Агресивният изказ е навсякъде около нас – на ниво политическо общуване, в международната реторика, в училищата, дори и в домовете ни. Много е важно, че сред нас има и млади хора. От нас зависи какъв ще бъде светът, в който живеем. През 2018 г. България подписа документ за сътрудничество с организацията на евреите. Това даде възможност за създаването на механизъм за обмен на добри практики в борбата срещу антисемитизма". Това каза областният управител проф. Нейкова.
На събитието присъства и началникът на ОДМВР-Бургас ст. ком. Владимир Маринов. Той получи почетно отличие от Алберта Алкалай за ангажираността му към проявите на омраза и „опитите му за създаване на по-спокоен и по-мирен свят“. Ком. Маринов припомни за случилото се на 18 юли 2012 г. - датата съществуваща в българската история под няколко ключови думи – терористичен атентат на летище Бургас. „Нека никой не вижда такава гледка, каквато аз и моят екип видяхме тогава“, каза ст. комисар Маринов. Опирайки се на фактите, той предложи „най-силното оръжие срещу антисемитските прояви да бъде информираността“ и съвместни действия между полицията и Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф”, насочени към бургаските ученици.
В рамките на конференцията беше представена и фото изложбата „Bring them home” – Атентатът на Хамас от 7 октомври” на световно-известния фотограф Зив Корен, посветена на невинните израелски граждани, станали жертва на нападението на Хамас. Част от тях все още не са освободени.
За съдържанието на меморандума, чуйте повече от Алберта Алкалай в звуковия файл: