На 5 септември 2024 г., четвъртък, от 13:00 ч, в зала „Хипократ“ на Ректората Академичното Ръководство на Медицински университет организира пресконференция по повод отбелязването на 50 години медицинско образование и наука в Плевен.
В началото на събитието пред представителите на медиите ще се състои валидиране на пощенска марка „50 години Медицински университет – Плевен“ от Павлин Кавулски, Регионален Директор на Северен Централен регион на Български Пощи, с участието на Ректора на МУ-Плевен проф. д-р Добромир Димитров, Почетния Ректор акад. д-р Григор Горчев и Председателя на Общото събрание проф. д-р Славчо Томов. По повод 50-годишния юбилей Академичното Ръководство е изработило уникални артикули, които ще подарява на преподаватели, партньори и гости – Алманах с историята, юбилейна монета, юбилейна пощенска карта и марка, юбилейни плакети и други сувенири.
На 9 септември 2024 г. Медицински университет – Плевен ще отвори врати за откриване на 50-та юбилейна академична година, за да посрещне над 500 студенти-първокурсници, приети за обучение в 14-те специалности на висшето училище.
Тържественото откриване на 2024-2025 учебна година ще се проведе в новооткрития Летен театър на Ректората със специално събитие в две части.
Първата част е посветена на посрещане на първокурсниците и ще завърши с поставяне на капсула на времето с послание към бъдещите поколения, която ще се отвори на 100-годишнината на плевенската Алма Матер.
Втората част е подготвена за цялата академична и студентска общност, служители, гости и граждани на Плевен. Тя включва празничен концерт на Плевенска филхармония ABBA Symphonie със солисти Люси Дяковска и Милица Гладнишка и специално светлинно шоу.
През 2024 г. Медицински университет – Плевен отбелязва своя 50-годишен юбилей с поредица от тържествени събития и научни форуми.
Кулминацията на честванията започва с Тържествено откриване на 50-та юбилейна учебна година, продължава с празнично шествие и Тържествен академичен съвет за награждаване на преподаватели за заслуги и завършва в края на м. октомври с Тържествено честване на Юбилея в Театър „Иван Радоев“ – Плевен с празничен концерт на Плевенска филхармония със солисти - световноизвестния цигулар Веско Ешкенази и бравурната акордеонистка Вероника Тодорова.
Най-значимият научен форум за 2024 година ще бъде Юбилейната научна конференция „50 години медицинско образование и наука в Плевен“, която ще включи Пленарна сесия „Доктор Хонорис Кауза“ на 1 ноември – Деня на народните будители и научна сесия „20 години Факултет по обществено здраве“, научна сесия на Медицински колеж – Плевен и научна сесия на Факултет „Здравни грижи“, както и Годишна научна конференция по проект „Изследователско висше училище: Медицински университет – Плевен“.
За своята 50-годишна история Медицински университет – Плевен (МУ-Плевен) се развива динамично, откроявайки се днес на картата на висшето медицинско образование у нас и в Европа със съвременния си облик на водещ образователен и научноизследователски център, привличащ все повече български и чуждестранни студенти. Приоритетните направления в дейността на висшето училище са развитието на минимално инвазивната и роботизираната хирургия, телемедицината и 3D медицината, персонализираната и геномна медицина, биопринтирането и приложението на изкуствения интелект в диагностиката и терапията. Унивеситетът празнува своя половинвековен юбилей с обновена визия на двора на Ректората, с изграден Летен театър в озеленен парк с водна каскада и места за отдих, както и изцяло нов аудиториум, който ще бъде завършен до края на годината. Плевенската Алма Матер посреща юбилея със статут на изследователско висше училище и получена акредитация от Американския колеж на хирурзите на високоспециализираните обучителни курсове в Телекомуникационния ендоскопски център.
Още по темата
- В МУ-Плевен откриха изложбата „Руско-турската освободителна война (1877 – 1878) и Освобождението на България в гравюри”
- Проф. Добромир Димитров: В Япония и в САЩ, за МУ-Плевен се говори като за образователен и научноизследователски център от световен мащаб
- Акад. Григор Горчев: Роботизираната хирургия стана стандарт и ние, нашето поколение, сме късметлии
- Проф. Славчо Томов, чл. кореспондент на БАН: Съвременната наука не е индивидуално състезание, а комплексна и екипна работа