На 10-ти май 2025 г. със Света литургия и курбан за здраве беше осветена реставрираната църква „Свети Атанасий“ в село Козар Белене, община Левски.
Събитието привлече множество жители на селото, както и официални гости, и любопитни граждани от околни населени места.
Ремонтът на храма стана възможен благодарение на личната инициатива и дарителска дейност на проф. Славчо Томов, който е изтъкнат онкохирург, два мандата ректор на Медицинския университет в Плевен, член кореспондент на БАН и наследник на един от първите духовници в селото.
Църквата „Свети Атанасий“ е построена през 1883 г. от пра-пра дядото на проф. Томов и е завършена само за шест месеца.
В знак на благодарност и признание, кметът на Козар Белене Илия Ванков връчи на проф. Томов почетна грамота за изключителна съпричастност към родното село и съхраняване на духовната му идентичност.
Един от официалните гости на събитието, Румен Петков – политик и член на Управителния съвет на Международна фондация „Св. Св. Кирил и Методий“ каза:
„Член кор. на БАН проф. Славчо Томов е носител на истинския смисъл на дълга – не само като финансова отговорност, а като дълг към род, Родина и родно място“.
Кметът на Община Левски Любка Александрова, която също участва в официалното събитие каза:
„Благодаря на проф. Славчо Томов и на всички хора, които с действия, с молитва и с желание подкрепят това, всяка година да се събираме в този храм и да се поздравяваме, че още нещо е направено и че той е станал още по-богат с нещо ново, с допълнителни ремонти и с вече една наистина чудесна атмосфера за всеки, който има нужда да дойде и да се почувства в един истински български храм.
Дълбоко вярвам, че основна задача на кметовете на всяка една община е, преди да направят улиците да се погрижат за храмовете! Няма как да имаме истинско материално благосъстояние ако духът ни не е жив“.
По повод събитието, за Дарик радио, член кореспондент на БАН, проф. д-р Славчо Томов припомни, че църквата „Свети Анастасий“ в село Козар Белене е построена преди повече от 140 години от неговия пра-пра дядо, поп Кръстьо Калев Кунчев, първи свещенослужител в църквата и в селото, което прави деня още по-специален за него и цялото село.
Проф. Томов, който беше заедно със своята съпруга, д-р Весела Томова, също изявен лекар - кардиолог отбеляза, че по онова време, през 1883-та година сградата на църквата е построена само за 6 месеца и е устояла на природата, както и на „човешките дейности“ през годините.
„По-важното е, че църквата "Свети Атанасий" е запазила духа на нашите предци и го е пренесла във времето. Може би в последните години битието на хората е обладано повече от прагматизма и материалните неща, и духовните неща като че ли са отишли на малко по-заден план, но след обновлението на храма, което направихме, за мен по-важното е духовното обновление т.е. това, че тук отново се възражда Божият дух. Това, че тук вече се правят кръщенета и сватби, църквата се пълни вече не само за празниците, при това с млади хора и с деца.
Това за мен е изключително важен знак и аз вярвам, че за жителите на Козар Белене и на региона храм „Свети Атанасий“ се превръща в кауза и нашата задача е да я предадем на поколенията.
Относно реставрирането на църквата „Свети Атанасий“ в село Козар Белене, проф. Славчо Томов припомни:
„При наша среща с кмета на Козар Белене Илия Ванков, той ми сподели, че недоброжелатели се опитали да откраднат камбаната на църквата, която е от основаването на храма през 80-те години на 19-ти век и имаше прекрасно звучене.
Камбаната спря да пее – да звъни и тогава спонтанно реших, че трябва да направя нещо, и направихме нова камбана. Тръгвайки от тук видяхме, че покривът е започнал да се руши и да прокапва, стените също бяха започнали да се рушат, дворът беше неугледен.
Така започнахме – първо ремонтирахме покрива, стените, отвън и отвътре, както и двора, и така храмът придоби един доста светски вид“.
Проф. Томов отбеляза, че за един храм е най-важно духовното съдържание, и след възстановяването му, „Божият дух отново е слязъл в храма...“.
Още по темата
- Разпети петък - Кръстната смърт на Исус Христос/СНИМКИ/
- Министър Красимир Вълчев: Обмисля се финансиране на държавна поръчка за студенти по медицина, ако имат договор с лечебно заведение в страната
- Високо специализирани курсове по лапароскопска хирургия и оперативна хистероскопия се провеждат в ТЕЛЕЦ при МУ-Плевен
- Чл. кор на БАН проф. Славчо Томов за Новата 2025-та г.: Нека обърнем повече внимание на човешките и духовни ценности, защото сме ги позабравили