В контекста на определянето на новия – стар президент на САЩ Доналд Тръмп, проф. д-р Милен Балтов избра, по време на днешното издание на авторската си рубрика „Икономистът говори“, да говори за държавните служители Елън Мъск и Робърт Кенеди-младши.
Защо му е на Елън Мъск да подкрепи Доналд Тръмп за президент на САЩ?
В този случай проф. д-р Милен Балтов говори за силата на прекия резултат. „Прекият резултат при Мъск е, че само в рамките на две денонощия личното му богатство нарасна с 28 милиарда долара“, сподели водещият на рубриката „Икономистът говори“.
Каква ще е ролята на Мъск в управлението на САЩ?
Елън Мъск има ясно намерение – да съкращава и да управлява по ефективен начин държавната администрация. „Интересен експеримент е държавната администрация да се управлява като бизнес администрация“, подчерта проф. д-р Милен Балтов. Според него обаче това е опасно. По-удачно би било този тип управление да стартира, първо, в по-малък щат, а след това да бъде качено на по-високо ниво.
Шокът, който неминуемо поражда с присъствието си Мъск
„Когато закупува социалната мрежа Туитър, той уволнява всички санитарни работници. На следващия ден служителите е трябвало да си носят тоалетна хартия в джоба. Защо не?“, пита проф. Балтов.
Опасностите от влизането на Мъск във властта
По думите на проф. д-р Милен Балтов най-голямата опасност се крие във възможността някои сектори да бъдат монополизирани. „Мъск е собственик на най-голямата компания за електромобили. В същото време политиката да се прекратят субсидиите за електромобили в САЩ и да се вдигнат митата звучи логично. Но, от друга страна, това може да създаде по-благоприятни условия за неговата компания и за продажба на точно неговата стока“.
Що се отнася до социалната мрежа на Мъск, на нея вече се гледа не само като на канал за съобщения, но и на канал за послания на живо.
А каква ще е ролята на произлизащия от семейство на демократи Робърт Кенеди-младши в кабинета на републиканеца Тръмп?
Кенеди-младши е изправен пред две основни предизвикателства – от една страна, да разбие монопола на големите компании в областта на фармацевтиката, а от друга – да съкрати някои от процесите в обществото, включително биологичните. Негова е идеята да се спре с добавянето на флуорид към канализационните води. "Интересно на теория, но на практика...?", заключи професор Балтов.
Повече по темата, чуйте от проф. Балтов в звуковия файл: