Тела на загинали, изоставени по улиците; цивилни, опитващи се да избягат; неспирни бомбардировки: съвсем оскъдната информация, идваща от украинското пристанище Мариупол, разказва за отчаянието на жителите, хванати в капан от руската армия.

Хората, които все пак са успели да напуснат града, сега се опитват с всички средства да получат новини за тези, които са останали. Комуникациите са почти напълно прекъснати повече от седмица, предава АФП.

На няколко места в града е възможно да се получи слаб телефонен сигнал. Юлия, 29-годишна учителка, избягала от Мариупол на 3 март, казва, че свекърва й, която останала там, успяла да й се обади от кула, далеч от дома й.

Цветарка остава сред разрушен украински град, за да дава радост на хората

„Било е ужасно опасно да направи това", възмущават се роднините й, но и са щастливи, че жената е успяла да ги уведоми, че е жива.

„Тя ни каза, че е добре, но атаките са неспирни. Има трупове по улиците, никой не ги заравя. Могат да стоят няколко дни, докато дойде камион от общината да ги прибере и хвърли в огромен масов гроб", казва Юлия.

Градът е без вода, без газ, без ток, без комуникации, а в последните дни и гладът принуди хората да се бият помежду си за храна.

„Обсаденият Мариупол сега е в най-тежката хуманитарна катастрофа на планетата. 1582 цивилни са убити за 12 дни, погребани са в масови гробове като този“, съобщи ръководителят на украинската дипломация Дмитро Кулеба.

Той показа и снимка на дълъг окоп, очевидно съдържащ няколко тела, увити в найлони.

"Неспособен да победи украинската армия, Владимир Путин бомбардира невъоръжени хора, блокира хуманитарната помощ. Нуждаем се от самолети, за да спрем руските военни престъпления!" възмущава се той.

Бежанците от Мариупол се надяват на добри новини. Много от тях публикуват снимки и информация за своите близки в приложението за съобщения Telegram, които са останали там, надявайки се, че някой може да има добри новини.

Юлия и съпругът й са сред малкото хора, които са успели да избягат от Мариупол от началото на обсадата, след като с ужас са преминали през руски контролно-пропускателни пунктове. В един момент имаше хора, които се опитваха да избягат пеша. На 50 метра от тях падна снаряд. Всички започнаха да молят тези, които бяха в колата, да ги вземат, но малко бяха тези, които имаха свободни места, казва тя.

„На пътя видяхме изгорени цивилни автомобили, понякога преобърнати на една страна. Разбрахме, че руснаците са ги застреляли“, обяснява отново тя.

„Когато вече бяхме на два километра от Мариупол, видяхме руснаци, с военната им техника, обозначена с буквата „Z“. Мислехме, че това е краят, че ще ни убият“, добавя отново тя.

По изчисления на областната администрация от началото на обсадата са убити над 1200 души, но тази цифра не отчита телата, които биха могли да бъдат под отломките на разрушените сгради.

Опитите за създаване на хуманитарни коридори, които да позволят на цивилните да напуснат, многократно се провалят, като двете страни се обвиняват взаимно за провалите.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

Следвайте ни и в Инстаграм