На този етап няма избрани конкретни места за изграждане на хранилище за отработени ядрени горива и радиоактивни отпадъци, каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по време на изслушване в Народното събрание. Към момента са извършени единствено предварителни проучвания, според които има подходящи от геоложка гледна точка места за погребване на ядрени отпадъци в Северна България, но не са правени полеви проучвания на конкретни площадки. Малинов обясни, че в страната има около 2300 обекта, които генерират радиоактивни отпадъци, които до момента не са се съхранявали на територията на страната.

Енергийният министър бе изслушан по искане на Възраждане относно плановете за изграждане на хранилища за постоянно съхранение на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци. Малинов обясни, че в момента радиоактивните отпадъци се съхраняват в две площадки – в АЕЦ Козлодуй и Нови Хан.

Отработеното ядрено гориво обаче се съхранява в геоложки хранилища, които България няма, тъй като досега не са ѝ били необходими. Предварителни проучвания са установили, че в страната има подходящи условия за изграждане на геоложки хранилища за погребване на отработено ядрено гориво, няма обаче избрани конкретни места.

Малинов уточни, че и по договора с Руската федерация България има задължение за обратно приемане на отработеното ядрено гориво и за съхранение му на българска територия. Към момента обаче няма информация нито кога, нито какво количество отработено ядрено гориво може да бъде върнато в страната. 

Чуйте още в звуковия файл