Френският президент Еманюел Макрон ще подкрепи в четвъртък мащабна програма за изграждане на атомни електроцентрали, въпреки опасенията относно разходите и сложността на изграждането на нови реактори.

Държавният глава ще посети ключова площадка за производство на турбини в Източна Франция по време на предизборно посещение, посветено на енергийната политика и бъдещето на атомната индустрия на страната, която осигурява около 70% от френската електроенергия, съобщи АФП.

Очаква се Макрон да обяви подробности за нов ядрен проект

Евтината ядрена енергия е в основата на френската икономика от 70-те години на миналия век, но последните опити за изграждане на ново поколение реактори, които да заменят по-старите модели, затънаха в преразходи и забавяния.

Макрон ще обяви изграждането на поне шест нови реактора до 2050 г. от контролирания от държавата енергиен гигант EDF с опция за още осем, съобщи източник, близък до президента.

"Тя (ядрената енергия) е екологична, дава ни възможност да произвеждаме електроенергия без въглеродни емисии, помага ни да получим енергийна независимост и произвежда електроенергия, която е много конкурентоспособна", заяви друг служител на президентската администрация.

Каквото и да обяви 44-годишният държавен глава обаче, то ще зависи от изхода на президентските избори през април, като съперниците му вероятно ще преразгледат и променят предложенията му, ако го победят.

Повечето кандидати за президент обещаха да продължат да инвестират в индустрията, с изключение на кандидата на твърдата левица Жан-Люк Меленшон и претендента на Зелените Яник Жадо, които се противопоставят на това по екологични причини.

Френско-германско разделение

Френското правителство лобираше усилено и успешно, за да може този месец Европейската комисия да определи ядрената енергия като "зелена" в исторически преглед на енергетиката, което означава, че тя може да привлече финансиране като източник на енергия, щадящ климата.

Макрон твърди, че ядрената енергия е необходима, за да се подпомогне преходът на развитите икономики към нисковъглеродно бъдеще, а министрите често цитират германската политика като пример за това какво може да се случи, ако тя бъде изоставена.

Германия реши до края на 2022 г. да се откаже от ядрената индустрия след аварията в АЕЦ "Фукушима" през 2011 г., но решението беше критикувано, че увеличава зависимостта на Берлин от газ, който отделя въглеродни емисии, и повишава цените на електроенергията.

Новите френски програми идват в момент, когато силно задлъжнялата EDF среща трудности в опитите си да изгради своите EPR реактори от последно поколение в проекти във Франция, Великобритания и Финландия.

Очаква се водещият френски проект във Фламанвил, Северна Франция, да струва около четири пъти повече от първоначалния бюджет от 3,3 млрд. евро и да бъде зареден с гориво най-рано през следващата година - 11 години по-късно от очакваното.

Надхвърлянето на разходите във Фламанвил беше осъдено от Жадо като "фиаско за сметка на френската общественост".

Турбини

Макрон ще изложи своята визия "за нашия бъдещ енергиен микс, за ядрената енергетика, както и за възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност".

Той ще говори в Белфор, където се намира ключов обект за производство на турбини, които ще се използват в бъдещите електроцентрали.

Норвегия изгражда първата офшорна вятърна електроцентарала до 2030 г.

Обектът беше продаден от френския индустриален гигант Alstom на американския му конкурент General Electric през 2015 г. в широко критикувана сделка, свързана с Макрон, който по това време беше министър на икономиката в социалистическото правителство.

Продажбата доведе до съкращаване на повече от хиляда работни места и до опасения за загуба на стратегически отрасъл в полза на чуждестранен инвеститор.

Под натиска на френското правителство EDF обяви в четвъртък, че е постигнала споразумение за обратно изкупуване на звеното на стойност 200 млн. долара (175 млн. евро).

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук