Френският електроенергиен гигант EDF се готви да сключи сделка за бизнеса с ядрени турбини на General Electric - последната стъпка в плановете на президента Еманюел Макрон да съживи атомната енергетика в страната си.

Закупуването на турбините ще даде на EDF ключов компонент за новите EPR реактори, които се надява да построи във Франция, като същевременно ще привлече международни клиенти, които искат да намалят зависимостта си от изкопаемите горива.

Разговорите с GE бяха обявени през септември миналата година, когато министърът на финансите Бруно Льо Мер приветства сделката, която "увеличава капацитета на EDF за изграждане на бъдещата ни енергийна система и задоволява индустриалните ни амбиции в този стратегически сектор".

Въпреки големия отпор, Брюксел обявява газа и ядрената енергия за устойчиви

Това би означавало завръщане на бизнеса с турбини във Франция седем години след закупуването на звеното от GE от Alstom - спорна сделка, одобрена от Макрон, който по това време беше министър на финансите.

Подробности не бяха оповестени, въпреки че според финансовия всекидневник „Les Echos“ EDF ще плати 273 млн. долара (236 млн. евро), от които 73 млн. долара са поет дълг, ако това бъде одобрено от управителния съвет на контролираната от държавата фирма.

Това ще се случи преди пътуването на Макрон в четвъртък до Белфор, Източна Франция, промишлен център, в който се намира основният производствен обект на GE за нейните системи за парни турбини.

Очаква се Макрон да обяви допълнителни подробности за нов ядрен проект, за който той настоява, че е от решаващо значение за осигуряването на електроенергия с нулеви емисии, тъй като Европа се стреми да забави глобалното затопляне и да намали зависимостта си от вноса на нефт и природен газ.

Това би могло да доведе до изграждането на ново поколение EPR2 реактори във Франция през следващите години и до разработването на по-достъпни малки модулни реактори (SMR), които биха могли да заменят съществуващите въглищни централи.

EDF заяви, че скандинавските и източноевропейските държави се интересуват от изграждането на SMR централи, но тежката сила на ЕС – Германия, продължава да се противопоставя категорично на ядрената енергия поради рискове, свързани с безопасността и радиоактивното замърсяване.

Франция произвежда 70 % от електроенергията си от мрежа от над 50 реактора в страната, но много от тях са към края на жизнения си цикъл.

EDF изгражда първия си EPR реактор - технология, която загрява вода под високо налягане, за да задвижва парна турбина, във Фламанвил в Северозападна Франция, но проектът претърпя множество закъснения и превишаване на разходите от стартирането му през 2007 г.

GE, от своя страна, от няколко години освобождава активи, за да се съсредоточи върху дейността си в областта на производството на енергия, която включва ядрено гориво и реактори, както и здравеопазване и самолетни двигатели.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук