- По-опасно от влиянието на определени политици е влиянието на неясни политически кръгове.
- Всички партии зоват за “тричане” на Калин Стоянов, но никоя не подаде жалба за касиране на изборите.
- Вътрешният министър не си дава сметка, че е абсолютно вредно да се прави протест на полицаи с оръжия пред МВР.
- Министърът на вътрешните работи е политическа фигура, но анонимната политическа принадлежност е притеснителна.
- Бойко Борисов и Делян Пеевски не са “истински политически ортаци”, а по-скоро съдружници по неволя и в момента търсят начин да се дистанцират.
По-опасно от влиянието на определени политици е влиянието на неясни политически кръгове. Това каза в ефира на Дарик политологът Георги Киряков. По думите му събитията, които се случват в момента на политическата сцена у нас, трудно могат да бъдат определени като нормални демократични.
“Държавата се намира в бурни води и никой не иска да поема отговорност. Уж имат визия, но когато дойде моментът да се вземе решение, всички бягат”, коментира от своя страна политологът Любомир Стефанов. Той засегна един от отказите за оглавяване на Министерския съвет от председателя на Народното събрание Рая Назарян. Стефанов припомни мотивите ѝ.
“Назарян не искала да става премиер, за да няма отчетлива фигура като премиер-министър. Позволете една скоба, но ако председателят на Народното събрание не може да бъде служебен премиер, то не знам кой друг заслужава”, допълни още политологът.
Калин Стоянов, снимка: БТА
Министърът на раздора
Когато години наред всички партии отправяха клетви и критики към изборите като нечестни, сега изведнъж Калин Стоянов да бъде определен като отговорник за това положение, е лицемерно, коментира Любомир Стефанов. Той попита защо никоя партия не подаде молба за касиране на изборите.
“Изведнъж всички партии зоват за тричане. Политическата отговорност играе много ключово значение, а равносметката е, че Калин Стоянов се оказа ничий”, заяви Стефанов и допълни, че предложението на Пеевски е “мечешка услуга” за Стоянов. Според него шефът на МВР е политическа фигура, но анонимната политическа принадлежност, в случая на Стоянов, е притеснителна.
Горица Кожарева и Калин Стоянов, снимка: БТА
Протестът зад Калин Стоянов - абсолютно вреден
Вътрешният министър не си дава сметка, че е абсолютно вредно да се прави протест на полицаи пред МВР, коментира още Киряков и допълни, че спонтанен протест в институция като МВР няма.
“Ти да изтипосаш едни 30, 40, 50 човека пред министерството, полицаи, с въоръжението си…Какъв сигнал даваш?”, зададе въпрос Киряков по повод една от протестните акции в защита на вътрешния министър, която се проведе преди дни пред силовото ведомство.
Демонстрации последваха и след отказа на президента да подпише указ за кабинета “Кожарева” с аргумента, че Калин Стоянов е предложението за министър на вътрешните работи.
“Ако утре военният министър реши да се еманципира и да се самозащити, изкарвайки танкисти пред министерството, както правим”, попита Киряков.
Румен Радев, снимка: БТА
Отказът на Радев за кабинета “Кожарева” – допустим или не?
Президентът очевидно самодоволно заема поза на “герой-бранител на демокрацията”, но всъщност злорадства за това, че намира някъде между буквите на закона възможност да блокира политическия процес, защото той това прави в момента, заяви Любомир Стефанов.
От псевдо претенцията, че пази изборите и честността и прозрачността на вота на гражданите, всъщност какво прави освен, че не им дава да гласуват? Нещата изглеждат леко сбъркани, констатира политологът.
Бойко Борисов, Делян Пеевски, колаж: Дарик
ГЕРБ и ДПС в контекста на скандалите
Стефанов коментира и ситуацията между доскорошните политически партньори ГЕРБ и ДПС, лидерите на които се разминаха по ключовата тема в политическия дневен ред - Калин Стоянов. “Нещата приличат на борбата между олигарсите, които като са разпарчетосали всичко в държавата, няма какво друго да си разделят и неминуемо, след като няма по-малки за изяждане, започват да се изяждат един друг”, илюстрира политическия контекст политологът.
Според него Бойко Борисов и Делян Пеевски не са били “истински политически ортаци”, а по-скоро съдружници по неволя и в момента търсят начин всеки по неговия си път да се дистанцира, разграничи и покаже колко е независим от другия. Действията на Пеевски са изключително изнервени, безцелни и хаотични, а единственото, което цели той, е технологично време, за да се справи със ситуацията около марката ДПС и явяването на следващия вот, заяви анализаторът.
“Продължаваме промяната” и президента - критики и компромиси
Стефанов обърна внимание и на реакцията на “Продължаваме проямната-Демократична България” по отношение на отказа на Румен Радев да издаде указ за назначаване на кабинета на Горица Кожарева. Политологът определи като противоречиви действията на формацията, която, от една страна, беше в основата на промените в Конституцията, целящи ограничаване правомощията на държавния глава, от друга – в момента подкрепя позицията на президента, който според Стефанов демонстрира именно превишаване на правомощията си.
“Тяхното поведение е неразбираемо – първо бяха негови сурогати, после бяха негови върли опоненти и врагове. Сега изведнъж конюнктура. Търсят възможност да се позиционират в неговия рейтинг и да заявят някаква позиция, защото ПП-ДБ доста изчезнаха от политическото говорене. Те се опитват да берат предполагаеми геройски и хипотетични плодове на бранители на демокрацията. Не им се получава за съжаление”.
Още по темата
- Филолог: Радвам се, че „Шенген“ е в десетката на думите на 2024 г.
- В сряда президентът връчва мандат на ГЕРБ-СДС за съставяне на кабинет
- Пеевски щял да бъде “стената”, в която ще се блъснат тези, които гонят власт и пари
- Слави Василев: Пеевски ще натисне червения бутон, Доган ще натисне зеления и ще се сформира коалиция с премиер Желязков