Над 8 млрд. е ръстът в износа на България за месец март, в сравнение със същия месец миналата година. В "Седмицата" на Дарик радио, главният икономист в Института за пазарна иконимика Лъчезар Богданов обясни на какво се дължи този рекорден ръст.
"Единият фактор е общото увеличение на цените на почти всички промишлени стоки – българският бизнес плаща повече за енергия и суровини, но и това което изнася и произвежда също се продава на по-високи цени", обясни той.
Икономистът добави, че цената на износа на електроенергия също е значително по-висока. Има и износ на оръжие, има и реален ръст на количествата, които се изнасят от голяма част от индустриалните предприятия.
Икономист по Дарик: Трябва да бъде разбрана природата на инфлацията, а не да се помпа с още пари
Лъчезар Богданов е на мнение, че икономиката работи въпреки много високите разходи за енергия и други суровини.
Кои са най-подходящите мерки за борба с инфлацията?
"Първо трябва да се приеме, че голяма част от инфлацията не можем да я преборим с вътрешни средства, което води логично до това, че това, което може да се прави за тази част от инфлацията, е да се компенсират по някакъв начин доходите", посочи икономистът.
Василев: Средногодишната инфлация е малко над 10%
По думите му второто нещо, което трябва да се осъзнае, е че държавата има ангажимент да се погрижи първо за тези, които не могат да се погрижат сами за себе си – пенсионери, сираци, хора с увреждания.
"Следващото нещо е частният сектор – там не би трябвало да смятаме, че държавата може пряко да помага, но може средносрочно и дългосрочно да се направи така, че частният бизнес да продължи да расте, да инвестира, да бъде конкурентноспособен", каза още Богданов.
Хлябът няма да стане по-евтин, според Левон Хампарцумян
Според него България не трябва да губи фокус от голямата цел – че ние сме от по-бедната част на един голям пазар. "Ние трябва да догонваме, независимо дали тази година има по-висока, или по-ниска инфлация", коментира още икономистът.
По думите му крайната цел е да доближим доходите на българите поне до тези на словаците, чехите, естонците и т.н.
По-добре е човек да взима по-голяма заплата, отколкото да взима по-евтин хляб, смята още Богданов. По думите му премахването на ДДС от хляба ще спести на потребителите по около три лева на месец.
Целия разговор с Лъчезар Богданов чуйте във видеото.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм